TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nie tylko dwutlenek węgla

Eksperci Projektu MdI z Grupy MiŚOT – Tomasz Brol i Artur Tomaszczyk – wzięli udział w webinarze dotyczącym pomiarów dwutlenku węgla. Panorama Elektrowni Jaworzno II i Bloku 910 MW mówiła sama za siebie – problem istnieje.

Zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach (powyżej 1400 ppm) wpływa na naszą pracę, zdolności poznawcze oraz zdolności strategicznego myślenia. Potwierdzają to m.in. badania Instytutu Medycyny Pracy, ale też nasze codzienne doświadczenia.

– Już pierwsze testy czujników dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w którym pracowałem, przekonały mnie, że istnieje wyraźna korelacja między moją wydajnością pracy, a tym, że świeci się czerwona lampka czujnika – mówił Artur Tomaszczyk. – Przekroczenie pewnego poziomu stężenia tego związku chemicznego, utrudnia prawidłową pracę, powoduje dekoncentrację, zmęczenie, senność i bóle głowy.

Oparty na technologii LoRaWAN system czujników Sencito, przystępny cenowo i prosty w obsłudze, nastawiony jest na użytkowanie przez małe samorządy. Zaprezentowano jak działa i jak wygląda panel dostępny dla każdego mieszkańca gminy.

Lokalni operatorzy telekomunikacyjni, wspierani przez Grupę MiŚOT, wprowadzają rozwiązania smart do gmin, a jednocześnie tworzą ich ogólnopolską strukturę.

W trakcie webinaru eksperci pytani byli o koszt opomiarowania pojedynczej szkoły oraz o to, co jeszcze mogą mierzyć czujniki. Widzowie uzyskali też informacje jak operator telekomunikacyjny może zarobić na pomiarze zawartości dwutlenku węgla (z pomocą lokalnych partnerów – jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, biura). Przedstawili też wyjątkową ofertę na czujniki firmy Sencito w Sklepie MiŚOT.

– Czujniki, działają prosto, jak sygnalizacja świetlna – tłumaczył Tomasz Brol. – Gdy zapali się lampka wystarczy otworzyć okno.

Mogą także współpracować z automatycznym systemem zarządzającym wymianą powietrza w domu – pomieszczenia wywietrzą się kiedy będzie to wskazane.

– Ponadto zimą, także dzięki czujnikom, uzyskać można konkretne oszczędności. Gdy tylko uzyskamy dobrą jakość powietrza przestajemy wietrzyć, by nie tracić ciepła – zauważa Artur Tomaszczyk.

Zainteresowani operatorzy proszeni są o kontakt, czyli wysłanie e-mala na adres: projekt@mdi.misot.pl

Cały webinar: https://fb.watch/syAQN3wyJh

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze