Netia przejęła trzy firmy. To jeszcze nie koniec

1260
fot. Netia

Netia, kontrolowana przez Cyfrowy Polsat, w ciągu ostatnich trzech miesięcy przejęła trzy firmy. Wydała na ten cel  77 mln zł. Andrzej Abramczuk, prezes Netii, powiedział Rzeczpospolitej, że szykują się kolejne przejęcia.

Jeszcze w ubiegłym roku kupiła ISTS. To krakowska firma, która dysponuje siecią o zasięgu całego Krakowa. To właśnie infrastruktura była głównym motywem transakcji.

Kolejną firmą, która zainteresowała Netię jest łomżyński IST. W tym przypadku nie tylko zakup sieci był istotny, ale także kanalizacja, którą operator ma w tym mieście. Koszt udziałów to 8,8 mln zł.

Trzeci nabytek to centrum przetwarzania danych. Firma kupiona od Ringier Axel Springer Polska (RASP) w Krakowie. Koszt tej inwestycji to ok. 34 mln zł.

Andrzej Abramczuk, w rozmowie z Rzeczpospolitą, nie wykluczył kolejnych zakupów, jednak nie ujawnił konkretów.

Zasięg sieci Netii to około 2,8 mln gospodarstw domowych. Ponad 1,4 mln domostw może ona zaoferować internet o prędkości do 1 Gb/s.

W 2019 r. grupa Netii miała 1,29 mld zł przychodu, o 5,5 proc. mniej niż w 2018 r., 357 mln zł EBITDA (według MSR17) – o 2 proc. mniej niż w 2018 r. oraz 49,9 mln zł zysku netto (64,8 mln zł w 2018 r. ).

Źródło: Rzeczpospolita