Naukowcy odkryli idealny półprzewodnik?

78

Arsenek boru może wkrótce zastąpić półprzewodniki takie jak krzem i german. Wszystko za sprawą najnowszych wyników badań przeprowadzonych przez amerykańskich oraz chińskich naukowców.

Artykuł opublikowany w „Science” dowodzi, iż arsenek boru wykazuje przewodność cieplną 10 razy większą niż krzem (jest to wynik gorszy jedynie od diamentu, który natomiast nie nadaje się na bycie półprzewodnikiem).

Wspomniany związek chemiczny ma też odpowiednią przerwę energetyczną, czyli kluczową cechę półprzewodników. Praca badawcze pokazują również, że arsenek boru pokonuje także ograniczenia krzemu związane z ruchliwością nośników ładunku. Możliwa jest również integracja arsenku boru z już istniejącymi półprzewodnikami.

Prof. Gang Chen z MIT w Cambridge w USA, konkluduje: – To czyni z niego wyjątkowy materiał.

Kolejne badania będą dotyczyły m.in. stabilności związku chemicznego. Naukowcy będą musieli sprawdzić, czy nie ulega on degradacji pod wpływem czynników zewnętrznych.

Jeśli próby zakończą się sukcesem, to potem konieczne będzie wymyślenie sposobu na produkcję monokryształów arsenku boru w czystej postaci. Na razie dostępny jest wyłącznie w małych próbkach laboratoryjnych.

Z racji mniejszej dostępności w przyrodzie zarówno arsenu, jak i boru, wykorzystanie ich w przemyśle wiązałoby się z recyklingiem surowców ze zużytej elektroniki.

Źródło: wyborcza.pl