TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Naruszenie danych osobowych – ponad połowa Polaków się go obawia

Ponad połowa Polaków i Polek obawia się wycieku ich danych, które przechowywane są przez firmy lub instytucje. Najwięcej obaw związanych jest z internetem. Dotyczą one aplikacji, ale również serwisów internetowych i mediów społecznościowych oraz e-sklepów.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChrońPESEL.pl pokazuje niewesołą rzeczywistość w obszarze danych osobowych. Wiele osób obawia się o swoje dane, a dowodem na niebezpodstawne obawy jest około 13 tysięcy zgłoszeń naruszeń danych osobowych do Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ciągu roku.

Nasze dane osobowe znajdują się w wielu miejscach i jedynie 18 proc. z nas jest w stanie wskazać wszystkie miejsca, w których one się znajdują. W takiej sytuacji trudno mieć nad tym kontrole i chronić dane osobiście. Odpowiedzialne są za to podmioty, które te dane gromadzą i przetwarzają. Informacje o kolejnych wyciekach danych nie są jednak optymistyczne.

36 proc. uznało, że stosowane zabezpieczenia w instytucjach i firmach to gwarancja pełnej ochrony danych. Pozostali uznają te zabezpieczenia za niewystarczające lub nie są w stanie nawet tego ocenić.

Obawy o naruszenie danych osobowych – czego boimy się najbardziej, a czego najmniej?

Największe obawy związane z danymi osobowymi budzi internet. Nie mamy poczucia jakiejkolwiek kontroli nad tym, co dzieje się z danymi w aplikacjach, serwisach internetowych, mediach społecznościowych czy internetowych sklepach. W każdym przypadku od 53 do 58 proc. osób uznaje, że wiążą się one z wysokim ryzykiem dla danych.

14-16 proc. jest natomiast zdania, że wszystkie wymieniona obszary internetu gwarantują wystarczające zabezpieczenie danych osobowych.

Więcej zaufania mamy do banków, zakładów pracy i szkół wyższych. Od 27 do 34 proc. osób uznaje, że zapewniają one odpowiednie bezpieczeństwo danym. Przeciwnego zdania jest 26 proc. w przypadku uczelni i 40 proc. w przypadku banków.

O swoje dane bardziej obawiają się mężczyźni niż kobiety. Średnio jest to około 10 proc.

Naruszenia danych w liczbach

W 2022 roku do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wpłynęło  12 772 zgłoszeń o naruszeniu danych osobowych. Było to mniej niż w roku poprzednim o 174 zgłoszenia. Jest to jednocześnie spory wzrost w stosunku do roku 2020, w którym takich zgłoszeń było 7507.

Zgłoszenia o naruszenia danych różnią siew zależności od sektorów.

W przypadku sektora prywatnego najwięcej, bo aż 1929 zgłoszeń, dotyczyło instytucji finansowych. Sporo jest też zgłoszeń związanych z firmami telekomunikacyjnymi – 1890. Banki i inne instytucje finansowe powiązane były z 1113 zgłoszeniami.

W sektorze publicznym najwięcej zawiadomień o możliwości naruszenia danych zgłaszały gminy Były to 1023 zgłoszenia. 259 zgłoszeń pochodziło od służb mundurowych, a 233 od urzędów administracji publicznej.

Naruszeniami, które zgłaszane były najczęściej, są:
– nieprawidłowe zaadresowanie korespondencji,
– zgubienie lub otwarcie nieprawidłowo zaadresowanej korespondencji przed zwrotem do nadawcy,
– nieuprawniony dostęp do baz danych,
– zgubienie lub kradzież nośnika danych,
– złośliwe oprogramowanie wpływające na poufność, integralność i dostępność do danych osobowych.

–  Każde naruszenie bezpieczeństwa danych osobowych jest naganne, ale nie każde ma takie same konsekwencje. Wysłanie dokumentacji z wrażliwymi danymi do kogoś innego naraża na kłopoty tylko ich właściciela. Zgubienie lub kradzież niezabezpieczonego laptopa z danymi kilkuset tysięcy pacjentów bądź studentów czy włamanie do bazy danych klientów jakiejś instytucji poszerza znacząco krąg poszkodowanych. Ich PESEL-e trafiają do kogoś, kto może je wykorzystać w różny sposób, teraz lub w przyszłości. Niestety te ujawnione przypadki to tylko wierzchołek góry lodowej –  mówi  Bartłomiej Drozd, ekspert serwisu ChronPESEL.pl.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...