TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co dalej z inflacją?

Ostatnie wahania inflacji nie uspakajały i nie zapewniały stabilnej sytuacji. Ale wszystko wskazuje na  to, że jest lepiej niż się spodziewaliśmy. Pełne dane GUS dotyczące marcowej inflacji nawet delikatnie korygują szybki szacunek w dół.

Zgodnie z danymi dotyczącymi cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. ich wzrost w stosunku do roku poprzedniego wniósł 16,1 proc. Ten wynik to o 0,1 proc. niższy poziom niż ten, na który wskazywał szybki szacunek inflacyjny z początku miesiąca.

Pomijając wahnięcie inflacji ze stycznia i lutego, które związane też było ze zmianami w koszyku inflacyjnym, inflacja wróciła do poziomu poniżej 17 proc., który pojawił się pod koniec 2022 r. i powoli spada.

Rozróżniając ceny na towarów i usług widzimy, że te pierwsze przewyższają inflację, a za jej ogólny niższy poziom odpowiadają te drugie. Ceny towarów r.d.r wzrosły o 17,1 proc, a ceny usług o 13,3 proc.

Niestety nadal widoczny jest wzrost cen w stosunku do miesiąca poprzedniego i wyniósł on 1,1 proc.

Niezmiennie najbardziej dotkliwy jest wzrost cen żywności, co odczuwają wszyscy. W stosunku do marca 2022 r. wyniósł on 24 proc. Na wysokim poziomie wzrostu utrzymuje się użytkowanie mieszkania i nośników energii. W tym sektorze w marcu 2023 r. inflacja wyniosła 19,6 proc.

Inflacja a telekomunikacja

W kategorii łączności wzrost cen wyniósł 9,4 proc. za co w dużej mierze odpowiada wzrost cen usług. Te zdrożały w stosunku do marca 2022 r. o 9,7 proc. Widoczny jest też ich wzrost w stosunku do miesiąca poprzedniego o 1,8 proc.

Inaczej wygląda sytuacja sprzętu telekomunikacyjnego. Chociaż w stosunku do marca 2022 r. jego ceny są wyższe o 0,2 proc., to w zestawieniu z miesiącem poprzednim nastąpił spadek o 1,6 proc.

Źródło: stat.gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...