TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Największe spółki Big Tech przekroczyły oczekiwane zyski

Cztery z pięciu największych amerykańskich spółek technologicznych przekroczyły oczekiwane przez analityków przychody w II kwartale 2021 roku. To Apple, Microsoft, Alphabet i Facebook.

Od początku pandemii łączna wartość Alphabet, Apple i Microsoftu podwoiła się. Obecnie firmy te wspólnie osiągają 5,4 bln USD. Apple to 2,4 bln USD kapitalizacji, Microsoft -2,1 bln USD, a Alphabet – 1,8 bln USD.

Facebook również może się pochwalić wzrostem – 1 bln USD.

Ta rosnąca kapitalizacja to kwestia coraz lepszych wyników finansowych. W II kwartale 2021 r. firmy te zarobiły 50 mld USD.

Analitycy oceniają, że pomimo tego sukcesu, przed spółkami stoją teraz różne wyzwania.

– Uważamy, że powrót dzieci do szkoły będzie świetny dla takich firm jak Apple, a wakacje też będą w porządku. Uważamy, że firmy będą reklamować się na Facebooku i Google. Ale obawy są uzasadnione. Zmagamy się z coraz trudniejszymi porównaniami po bardzo łatwymi do pobicia danymi w II kwartale, a inwestorzy wydają się skłonni, żeby zrobić krok w tył – ocenia Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research.

ALPHABET

Analitycy uznają, że najbezpieczniejsza jest firma Alphabet – spółka-matka Google’a.

Skorygowany zysk na akcję Alphabet w II kw. 2021 roku wyniósł 27,26 USD. To aż 40 proc. więcej niż przewidywali analitycy.

Także pod względem przychodów Alphabet przekroczył prognozy. W II kw. 2021 osiągnęły one 61.9 mld USD, a to o 10 proc. więcej niż w prognozach.

Od początku roku notowania Alphabetu wzrosły ok. 50 proc. To najlepszy wynik pośród firm Big Tech.

– Trzeba postawić na Alphabet jako zwycięzcę tego kwartału. Ten raport był absolutnie wyjątkowy. Myślę, że najważniejsze było to, jak daleko firma wyprzedzała oczekiwania analityków – powiedział prezes Joule Financial Quint Tatro.

APPLE

Przychody Apple osiągnęły 81,4 mld USD, czyli znacząco przekroczyły te prognozowane – 73,3 mld USD. Sprzedaż samych iPhone’ów wzrosła o prawie 50 proc. To spowodowało też pewne problemy z dostawami sprzętu.

– Mamy pewne niedobory, bowiem popyt jest tak duży, że przekracza nasze własne oczekiwania, więc trudno jest uzyskać cały zestaw części w czasie, w którym staramy się je zdobyć – powiedział CEO Apple’a Tim Cook.

Pojawił się też problem z niedoborem chipów, co może mieć negatywny wpływ na  sytuację Apple.

– Spójrzmy prawdzie w oczy, jeśli Apple będzie miał problemy z uzyskaniem chipów, każda inna firma na świecie będzie miała 10-krotność tych problemów. Jeśli inwestorzy martwią się dostawami chipów, to oznacza, że powinni być właścicielami akcji Apple, ponieważ ta firma jest pierwsze w kolejce w każdej fabryce chipów  – powiedział Nick Colas, współzałożyciel DataTrek Research.

Jednak to nie zatrzymało wzrostu Apple. Prognozowany zysk na akcje był na poziomie 1,01 USD. Firma przekroczyła ten wynik osiągając zysk na akcje 1,30 USD.

Dyrektorzy Apple zapowiedzieli też dwucyfrowy wzrost przychodów w bieżącym kwartale fiskalnym.

FACEBOOK

Przychody Facebooka prognozowane były na 27,89 mld USD. Firma przekroczyła prognozy osiągając 29,08 mld USD przychodu. Jest to najwyższy wzrost w stosunku rok do roku Facebooka od 2016 roku – 56 proc.
Skorygowany zysk na akcję Facebooka w drugim kwartale wyniósł 3,61 USD. Oczekiwania były niższe, bo na poziomie 3,03 USD na akcję.

Jednak to nie znaczy, że wszystko układa się idealnie. Zmiany wprowadzone przez producenta iPhonów utrudniają aplikacjom śledzenie użytkowników. To ogranicza możliwości targetowania reklam i utrudnia twórcom Facebooka osiąganie takich wyników, jakich by oczekiwali.

– Spowolnienie wzrostu liczby użytkowników jest zauważalne i podkreśla wyzwania związane z zaangażowaniem, gdy świat się otwiera. Ale co ważne, Facebook jest najbardziej narażony na zmiany prywatności Apple’a i wygląda na to, że zaczyna to mieć wpływ na perspektywy dla zysków w III kw.” – powiedział Ygal Arounian, analityk Wedbush Securities.

MICROSOFT

Microsoft przekroczył o4,3 proc. prognozy analityków z serwisu Refinitiv pod względem przychodów. Osiągnęły one 45,15 mld USD i to wzrost o 21 proc. w stosunku rok do roku.

Skorygowany zysk na akcję Microsoftu w II kwartale 2021 roku wyniósł 2,17 USD. Prognozy analityków były na poziomie 1,92 USD. Notowania Microsoftu od początku roku wzrosty o około 30 proc.

Źródło: wirtualnemedia.pl


Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze