TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Najpierw hakowali maile polskich polityków, potem atakowali ukraińskich oficerów

Meta namierzyła i zablokowała działania grupy UNC1151. Jest ona powiązana z Rosją i Białorusią. W Polsce znana z operacji „Ghostwriter” wymierzonej w skrzynki mailowe polityków.

Meta w raporcie wykazała, że zablokowała działania grupy, która zajmowała się rozprzestrzenianiem dezinformacji na temat Ukrainy. Członkowie grupy UNC1151 na cel brali ukraińskich oficerów, podszywali się pod nich i rozpuszczali wiadomości, że „to NATO, a nie Rosja szerzy przemoc w Ukrainie”. Publikowali też filmy wzywające armię ukraińską do poddania się Rosji.

Pierwsze wzmianki o grupie UNC1151 pojawiły się w raporcie firmy Mandiant Intelligence w 2020r. Wtedy podano, że jej członkowie szerzą krytyczną wobec NATO narrację w Litwie, Polskie i Łotwie.

Cyberprzestępcy z tej grupy znani są w Polsce w związku z operacją „Ghostwriter”. Wymierzona ona była w polski rząd i skrzynki mailowe polityków.

Celem grupy powiązanej z Rosją i Białorusią jest cyberszpiegostwo i kampanie dezinformacyjne.

Meta poinformowała, że „kampania prowadzona (…) przez Ghostwriter została w dużej mierze zablokowana. Zwykle wymierzona jest w użytkowników poprzez naruszenie bezpieczeństwa poczty e-mail, a następnie wykorzystuje ten fakt, aby uzyskać dostęp do kont w mediach społecznościowych”.

Zespół firmy zajmuje się również wykrywaniem i blokowaniem działań rosyjskiej Agencji Badań Internetowych (IRA) tworzącej fałszywe konta na Facebooku. M.in. podszywała się pod zachodnią grupę działającą na rzecz praw człowieka i publikowała posty oskarżające o przemoc w Ukrainie NATO.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...