TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nadzór DMU nad Facebookiem i Google w Wielkiej Brytanii

Digital Markets Unit (DMU) rozpoczęła właśnie działalność w Wielkiej Brytanii. Jest to instytucja nadzorcza, która ma kontrolować największe firmy technologiczne na lokalnym rynku. Jej zadaniem ma być zapewnienie uczciwej konkurencji. Głównie w relacjach między dużymi koncernami a mniejszymi podmiotami

Formalnie DMU jest częścią Competition and Markets Authority (Urzędu ds. Konkurencji i Rynków). Ma współpracować z pozostałymi regulatorami takimi jak Ofcom oraz Financial Conduct Authority.

Pierwsze głosy o powołaniu instytucji nadzoru rynku cyfrowego w GB pojawiły się jesienią 2020 r. Chodziło przede wszystkim o kontrolę gigantów takich jak Facebook, Google czy Amazon. Pieczę nad ich relacjami z mniejszymi podmiotami i pilnowanie uczciwej konkurencji.
W kwietniu 2021 r. działanie rozpoczął w końcu Digital Markets Unit. Na szefa powołano Willa Haytera. Jest to wysoki urzędnik brytyjskiego gabinetu. Wcześniej pracował chociażby nad przygotowaniami do Brexitu.
Na początku DMU zbada obecne relacje rynkowe. Chodzi o układ sił między mniejszymi podmiotami internetowymi oraz wydawcami, a największymi na rynku – Facebookiem czy Google. Zostaną przygotowane zasady funkcjonowania technologicznych gigantów, by zapewnić naprawdę uczciwą konkurencję. Mniejsi gracze będą chronieni, by więksi nie mogli wykorzystywać dominującej pozycji.
Jednak zgodnie z zapowiedziami DMU konkretne działania pojawią się dopiero po dokładnych analizach.
Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...