TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nadciąga bezpłatna platforma streamingowa

W 2024 r. w Wielkiej Brytanii pojawi się nowy serwis streamingowy- Freely. Zaa jego powstanie odpowiadają czołowi brytyjscy nadawcy jak BBC, ITV, Channel 4 czy Channel 5. Dostęp do Freely będzie darmowy, a w jego ofercie znajdą się kanały linearne oraz wideo na żądanie.

Projekt Freely to koncepcja organizacji Everyone TV. Zrzesza ona największy nadawców i zajmuje się promocją darmowej telewizji w Wielkiej Brytanii. Freely ma powtórzyć sukces Freeview. To bezpłatna platforma naziemnej telewizji cyfrowej. Dociera już do 16 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

–  Coraz więcej Brytyjczyków ogląda treści online, ale nadal chce mieć łatwy dostęp do kanałów na żywo. Naszym celem jest zapewnienie wszystkim widzom dostępu do bezpłatnych telewizji na żywo, agregującej treści różnych dostawców. Usługa promująca brytyjskie treści będzie dostarczana w sposób odpowiadający potrzebom i preferencjom odbiorców – powiedział Jonathan Thompson, dyrektor generalny Everyone TV.

Na Wyspach działa też Freesat – bezpłatna platforma satelitarna. Coraz szersza oferta platform w Wielkiej Brytanii to odpowiedź na głosy, by odchodzić od telewizji linearnej. Rozważa to nawet BBC.

Freely ma sprawić, że kanały naziemne nie zginą w bogactwie ofert aplikacji streamingowych.

Jak wygląda streaming we Francji?

We Francji podobną ofertę do planowanej w Wielkiej Brytanii miał serwis stremingowy Salto. Miał, bo w marcu tego roku zakończył on działalność.

Przygotowania do jego działalności pojawiły się w czerwcu 2018 r. Jeden uruchomić serwis udało się dopiero w październiku roku 2020. Salto oferował linearne kanały telewizyjne oraz wideo na żądanie produkcji francuski. Był projektem France Télévisions, TF1 i M6.

Dwa lata działalności pokazały, że Salto nie dorównuje popularnością Netfliksowi i innym platformom streamingowym. Najpierw z projektu wycofały się stacje komercyjne, a potem także publiczna France Télévisions.

Streamingowe plany w Polsce

W 2019 roku TVN Grupa Discovery i Cyfrowy Polsat podpisały umowę joint venture, która dotyczyła utworzenia wspólnej platformy VoD. W ofercie miały być dostępne produkcje Grupy TVN, Telewizji Polsat oraz pochodzące od podmiotów zewnętrznych. Jednocześnie miały działać platformy Player i iPla (teraz Polsat Box Go).

W lipcu 2020 r. firmy zwróciły się o zgodę na wdrożenie projektu do Komisji Europejskiej. Ten krok spowodowany był skalą działalności obu firm. Ich wpływy przekraczają2,4 mld euro rocznie. W Brukseli podjęto decyzję, że za dalsze zgody odpowiedzialny będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Od tamtego czasu nie wiadomo, co dalej z planowaną platformą. Czy UOKiK odwleka wydanie decyzji czy może TVN i Polsat zarzuciły projekt.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...