TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Na wojnie z epidemią. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

Koronawirus nie zwalnia, dlatego to my musimy jeszcze bardziej zwolnić. Już bardziej nie można? Mamy dość zamknięcia? Jeśli życie nam miłe, musimy przejść na tryb awaryjny. Tym bardziej, że rząd zaostrzył kurs. Od 1 kwietnia wchodzą w życie kolejne restrykcje.

Można się zastanawiać, dlaczego? Gdy przymusowa izolacja daje w kość nawet największym samotnikom i aż się prosi o kontakt z drugim człowiekiem – otrzymujemy komunikat: to nie „koronawolne” czy „koronaurlop” – zostańcie w domu, bo inaczej zapłacicie od 5 do nawet 30 tys. zł.

I o ile niektóre restrykcje są uzasadnione, gdy wciąż wielu z nas myśli, że są niezniszczalni, inne obostrzenia zdają się chybione.  Rząd ogłosił chociażby, że zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu, gdy de facto salony te nie pracują już od 3 tygodni.

I choć obowiązujące już od dzisiaj restrykcje, nie dotyczą w dużym stopniu małych i średnich firm, to warto się z nimi zapoznać, aby nie być na cenzurowanym i nie dostać mandatu za bycie niedoinformowanym.  

Dzieci i młodzież pod większym nadzorem

Wprowadzone nowe zakazy dyscyplinują dzieci i młodzież (osoby do 18. roku życia), które mogą opuszczać dom tylko pod opieką dorosłego opiekuna. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Od 1 kwietnia nie można przebywać na plażach i terenach zielonych: parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych i zoologicznych czy ogródkach jordanowskich.

Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do gromadzenia się ludzi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. Ograniczona zostaje możliwość korzystania z rowerów miejskich.

Gdy zaś musimy wyjść z domu, aby zrobić zakupy bądź do apteki, powinniśmy zachować minimalną odległość między pieszymi 2 metrów (wyjątkiem są osoby opiekujące się chorymi czy dziećmi).

Zamknięte hotele i inne miejsca noclegowe

Rząd podjął też decyzję o zamknięciu hoteli i innych miejsc noclegowych (działających na zasadzie wynajmu krótkoterminowego). Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny.

Specjalne godziny dla seniorów 60+

W  godzinach 10.00-12.00 ze sklepów korzystać będą mogły tylko osoby powyżej 65 lat.

Sklepy, poczta, targowiska

Wprowadzono także ograniczenia w liczbie klientów w sklepach, na targach czy na poczcie.

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3.

Znaczy to, że gdy w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów. A w banku są trzy stanowiska obsługi, to w jednym momencie na terenie banku może przebywać 9 osób.

Jeśli chodzi o bazary, to jeden punkt handlowy może przysługiwać trzech klientów. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

W placówce pocztowej mogą przebywać 2 osoby na 1 okienko pocztowe, znaczy to, że jeśli w placówce jest 5 okienek, to w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Rząd ogranicza również funkcjonowanie sklepów budowlanych. W weekendy wielkopowierzchniowe markety budowlane będą zamknięte.

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie

Rozszerzona zostaje lista osób, która będzie podlegała obowiązkowej kwarantannie domowej. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Zasady będą obowiązywały osoby, które przebywają w jednym mieszkaniu z osobami kierowanymi na kwarantannę od środy 1 kwietnia 2020. Jeśli więc jeden z twoich domowników (współlokatorów) poddany zostanie kwarantannie od 1 kwietnia 2020 z powodu: powrotu z zagranicy czy kontaktu z zarażonym – ty również będziesz musiał ją odbyć.

W pracy

Instytucje publiczne przechodzą na pracę zdalną. Wyjątek mogą stanowić jedynie czynności, w których praca zdalna nie gwarantuje możliwości realizacji ich kluczowych obowiązków.

Gdy praca w trybie zdalnym  nie jest możliwa, pracodawca od 2 kwietnia powinien zadbać o dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników:

• stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

• pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Limit pasażerów również w pojazdach 9+

W zbiorowym transporcie publicznym obowiązuje już zasada „tyle pasażerów, ile połowa miejsc siedzących w pojeździe”. Ten wymóg zostaje rozszerzony także na pojazdy, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym transport niepubliczny – np. dowożących do pracy w zorganizowany sposób, czy prywatnych przewoźników. Jeśli więc w busie jest 20 miejsc, to na pokład pojazdu może jednorazowo wejść maksymalnie 10 osób.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...