MVNO z Singapuru w Polsce

Singapur

Firma z Singapuru postanowiła wejść na polski rynek. Plintron Poland to nowa oferta hurtowych usług dla operatorów wirtualnych. Dzięki niej ma powstać MVNO.

Teraz firma wchodzi to Polski. Chce wprowadzić tutaj rozwiązania sprawdzone w innych krajach. Będą to usługi MVNA i wsparcie rozwoju sieci MVNO. Pozwoli to na zaproponowanie przystępnych cen hurtowych i dostępu do strukturalnych sieci komórkowych. Dostawcą infrastruktury ma być Polkomtel.

Telefonia MVNO

Grupa Plintron jest dostawcą rozwiązań MVNA/MVNE. Są to platformy pozwalające uruchamiać i prowadzić wirtualne sieci komórkowe MVNO – Mobile Virtual Network Aggregator. Jest to jeden z modeli działalności na rynku usług mobilnych, który zapewnia zaplecze techniczne operatorom wirtualnym.

Firma Plintron wywodzi się z Azji, ale działa w ponad 30 krajach. Współpracuje w nich z ponad 140 operatorami MVNO.

Operator wirtualny – co to jest?

Operator wirtualnej sieci komórkowej (MVNO) to dostawca usług komunikacji bezprzewodowej, który nie jest właścicielem infrastruktury sieci, za pośrednictwem której świadczy usługi swoim klientom. MVNO zawiera umowę biznesową z operatorem sieci komórkowej w celu uzyskania hurtowego dostępu do usług sieciowych po stawkach hurtowych, a następnie samodzielnie ustala ceny detaliczne. MVNO może korzystać z własnej obsługi klienta, systemów obsługi rozliczeń, personelu ds. marketingu i sprzedaży lub może skorzystać z usług mobilnego narzędzia wirtualnej sieci (MVNE).

Operatorzy wirtualni w zależności od przyjętego modelu działalności mogą korzystać w 100% z infrastruktury innego operatora lub posiadać niektóre elementy związane z komutacją i obsługą połączeń. Głównym czynnikiem charakteryzującym MVNO w kontekście używanej infrastruktury jest brak własnej sieci dostępowej i przyznanych częstotliwości. Urząd Komunikacji Elektronicznej zaproponował trzy profile działalności wirtualnych operatorów w kontekście posiadanej przez nich infrastruktury teleinformatycznej:

  • Dostawca usług
  • Zaawansowany dostawca usług
  • Pełen MVNO (posiadający całą infrastrukturę telekomunikacyjną oprócz sieci radiowej)

Dla wielu operatorów działanie jako MVNO GSM jest naturalnym rozszerzeniem ich dotychczasowej oferty. Można zaliczyć do nich między innymi operatorów stacjonarnych.

MVNO GSM w Polsce

Polskie firmy mają mieć możliwość wprowadzenia własnych, w pełni spersonalizowanych, elastycznych usług telefonii komórkowej z wykorzystaniem 5G, eSIM czy IoT. To dla polskich operatorów pomoc w globalnej ekspansji, również poprzez współpracę z funkcjonującą w innych krajach firmą.

Jednym z MVNO w Polsce od zawsze stawiającym na procesy zdalne jest sieć Mobile Vikings. Co ciekawe, u tego operatora nie odnotowano wzrostu zapotrzebowania na transfer danych.

Operator w ramach akcji Vikings Support włącza się w działania społeczne. Wspiera schroniska, zapewnia profesjonalnych psychologów podczas kwarantanny czy inicjuje robienie zakupów seniorom czy innym osobom potrzebującym pomocy.

Podobnie sprzedaż do internetu przeniosła sieć komórkowa OTVARTA. Firma zapewnia też, że jest przygotowana zarówno finansowo jak i organizacyjnie na obecne, trudne czasy. Odnośnie ruchu w sieci ten w OTVARTA znacznie wzrósł, zarówno głosowy, jak i internetowy.

Wśród innych operatorów działających również jako MVNO w Polsce trzeba wyróżnić UPC Polska, Nowa Telefonia, ITI Neovision, Premium Mobile i Sferia.

Na świecie największym operatorem wirtualnym jest Lycamobile, który oferuje swoje usługi w dwudziestu dwóch państwach położonych na czterech kontynentach.

Źródło: telepolis.pl