TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

“Multipleks DAB+ jest przestarzały.” Zdaniem nadawców komercyjnych niezbędna będzie ustawa cyfryzacyjna radia

Konsultacje projektów ogłoszeń Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji miały pokazać opinię rynku w sprawie cyfrowego multipleksu pierwszego tzw. MUX R1 o zasięgu ogólnokrajowym i możliwości uzyskania koncesji na nadawanie programu w ogólnopolskim multipleksie cyfrowym DAB+.

Opracowane wyniki badania wskazują, że zdaniem nadawców komercyjnych DAB+ to system przestarzały. Są oni również przeciwni stawianiu na radio cyfrowe. W badaniu postulowali odtworzenie rynku analogowego, wstrzymanie się z publikacją ogłoszeń do czasu zakończenia konsultacji narodowej strategii cyfryzacji lub zaktualizowanej Zielonej księgi cyfryzacji radia w Polsce oraz wstrzymanie procesu cyfryzacji do czasu zakończenia pandemii (w celu ocenienia jej wpływu na stan rynku radiowego w kraju).

Opiniujący wyrazili przekonanie, iż w przyszłości niezbędne będzie przyjęcie ustawy cyfryzacyjnej dla radia oraz podanie terminów rozpoczęcia emisji cyfrowej i osiągnięcia pokrycia multipleksu w 100 procentach, a także terminu zakończenia emisji analogowej w Polsce i krajach sąsiednich.

„Niechęć nadawców komercyjnych to nic nowego” – powiedział Witold Kołodziejski, szef KRRiT, dodając, że spodziewał się podobnych wyników. KRRiT przymierza się do ogłoszenia częstotliwości ogólnopolskich cyfrowych. Mogą one zostać ogłoszone w przyszłym roku, ale już w 2020 r. wchodzi już w życie rozporządzenie nakazujące wyposażenie aut w odbiorniki radiowe DAB+.

W konsultacjach wzięło udział 11 podmiotów: sześciu nadawców: Radio Bezpieczna Podróż, Radio Maryja, Grupa RMF, Grupa Eurozet, Grupa ZPR, Grupa radiowa Agory, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz cztery osoby prywatne.

Źródło: Wirtualne Media

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze