Mlynnet.pl w polskiej sieci LoRaWAN

818
Grafika: Marcin Jedynak

Mlynnet.pl z powiatu poddębickiego dołączył do lokalnych operatorów telekomunikacyjnych zaangażowanych we wdrożenie technologii LoRaWAN.

Trwa budowa polskiej sieci LoRaWAN w ramach przedsięwzięcia Polski Internet Rzeczy realizowanego przez Projekt MdI (MiŚOT dla Internetu Rzeczy). W 2021 roku nadajniki tego systemu komunikacji bezprzewodowej dalekiego zasięgu o małej mocy, zostały rozesłane do operatorów we wszystkich województwach.

Mlynnet.pl od wielu lat świadczy usługi dla mieszkańców Poddębic i regionu poddębickiego, zapewniając im dostęp do nowoczesnych łączy internetowych. Od początku istnienia zdobył zaufanie wielu mieszkańców, którzy cenią sobie stabilny dostęp do sieci. Firma zakończyła też prace nad rozbudową sieci łączy światłowodowych w Poddębicach, Wartkowicach, Turze i Truskawcu, zastępując internet radiowy stabilniejszym i szybszym internetem światłowodowym.

Fot. mlynnet.pl

LoRaWan w każdym powiecie

Inicjatorzy projektu Polski Internet Rzeczy podkreślają, że otwiera on nowe możliwości dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych .

– Przewidujemy, że realne zapotrzebowanie na usługi oparte na tej technologii zacznie się od 2023 roku – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes Stowarzyszenia e-Południe i MiŚOT SA. – Będziemy wtedy znacznie wyprzedzać konkurencję.

Według aktualnych założeń w 2022 roku urządzenia otrzymają wszystkie zweryfikowane technicznie podmioty, których przedstawiciele zgłosili akces do projektu Polska LoRaWAN w każdym powiecie

Według szacunków ekspertów mali i średni operatorzy telekomunikacyjni mają docelowo szansę na co najmniej 20 proc. rynku LoRaWAN w Polsce. Jako jedno z pierwszych komercyjnych wdrożeń tej technologii wskazać zaś można monitorowanie pojazdów i towarów na zlecenie korporacji transportowych.

Czytaj także: