TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

MiŚOT na Konferencji "Miasta w Internecie"

 

Przedstawiciele MiŚOT  gościli na 23. Konferencji “Miasta w Internecie” – wydarzenie odbyło się w Warszawie w dniach 26-27 czerwca. W wydarzeniu udział wzięli samorządowcy, reprezentanci Rządu RP oraz nauki, przedstawiciele firm teleinformatycznych i telekomunikacyjnych, jak również organizacje pozarządowe i media. Wspólna inicjatywa MiŚOT i samorządów to przejaw rozwijającego się w Polsce trendu na promowanie lokalności i rozwiązań, które Klient otrzymać może nie od korporacji, a od lokalnego operatora, który doskonale zna potrzeby i specyfikę na rynku.

Wstęp

Konferencja ‘Miasta w Internecie’ zaprosiła przedstawicieli MiŚOT, aby mogli oni przedstawić markę Małych i Średnich Operatorów Telekomunikacyjnych w odniesieniu do samorządów i terenów lokalnych. Panel MiŚOT pt. ‘Cyfrowy rozwój gmin – Synergia działań samorządów i lokalnych operatorów telekomunikacyjnych w myśl hasła “MiŚOT – łączymy lokalnie”‘ poprowadził Franciszek Matysik, redaktor ICT Professional. “Dziś będziemy mówić o całkiem nowym zjawisku!” – wspomniał na początku prowadzący.

Kim jest MiŚOT? 

MiŚOT-y były reprezentowane przez szeroki wachlarz osobistości i ‘znanych twarzy’ ze środowiska działaczy MiŚOT, w tym między innymi przez Prezesa KIKE – Karola Skupnia, który zaprezentował MIŚOT jako nowe zjawisko na polskiej mapie inicjatyw ukierunkowanych na potrzeby lokalnych społeczności. Prezes KIKE szukał odpowiedzi na bardzo istotne pytanie “Kim jest MiŚOT?”.

Wskazawszy na fakt, że to MiŚOT-em jest lokalny operator telekomunikacyjny, dostawca internetu, telewizji i innych usług telekomunikacyjnych będący blisko swojego klienta i zawsze chętny do pomocy wraz ze swoją nowoczesną światłowodową infrastrukturę telekomunikacyjną i usługami na najwyższym poziomie, Karol Skupień przedstawił odbiór MiŚOT na rynku.

Podczas prelekcji poświęcono również chwilę na przedstawienie rysku historycznego, który ma bardzo duże znaczenie dla kształtowania się MiŚOT-ów w Polsce – jak wiemy, warto znać historię pochodzenia, gdyż rzutuje ona na całokształt realizowanych świadczeń. Na przełomie wieku w Polsce pojawiła się możliwość, aby lokalnie budowane sieci mogły się rozwijać. Błyskawicznie lokalni operatorzy zauważyli, że mogą ze sobą współpracować na wielu płaszczyznach. Na Śląsku powstało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego e-Południe, a w pozostałych częściach kraju pojawiły się mniejsze lub większe grupy współpracujących lokalnych operatorów.

W 2007 roku ponad 100 operatorów z całej Polski założyło Krajową Izbę Komunikacji Ethernetowej. Od tej pory mali i średni operatorzy zostali dostrzeżeni przez administrację publiczną, a kolejno wprowadzane przepisy telekomunikacyjne zawsze były uzgadniane ze środowiskiem MiŚOT. Obecnie Izba Gospodarcza KIKE ma duże poparcie całego środowiska, a inne organizacje branżowe, takie jak Stowarzyszenie e-Południe, prowadzą na rzecz MiŚOT-ów wiele projektów ich wspierających.

Prezes KIKE dodał, że pierwszą firmą telekomunikacyjną, z którą współpracuje samorząd terytorialny powinna być MiŚOT-em.

Obecnie MiŚOT-y stanowią blisko ⅓ rynku telekomunikacyjnego w Polsce i ciągle się promują – wdrażając rozwiązania takie jak MiStrategia, czyli strategia promocji MiŚOT w skali całego kraju. Z badania Milward Brown, przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia e-Południe wynika także ważny wniosek: klienci MiŚOT są bardziej zadowoleni ze świadczonych usług.

MiŚOT dla lokalnych społeczności 

Łukasz Biernacki ze Stowarzyszenia e-Południe, w swojej części wypowiedzi, przedstawił prezentację projektów MiŚOT dla lokalnych społeczności i lokalnych samorządów. Poniżej prezentujemy ich spis:

  • EPIX – Węzeł Wymiany Ruchu Internetowego, czyli, dlaczego ceny Internetu w Polsce maleją?

  • Tele.Centrum – telefoniczne centrum obsługi abonentów, czyli, jak MiŚOT-y ułatwiają życie swoim klientom?

  • Projekt MdO – MiŚOT dla OSE, czyli, kto w Polsce podłącza najwięcej obiektów edukacyjnych do OSE?

  • Projekt MdS – MiŚOT dla Security, czyli, dlaczego polskie gminy są narażone na ataki cyberprzestępców i kto może pomóc samorządom w zabezpieczeniach?

  • MiŚOT dla 5G, czyli jak Wasze miasto/gmina może zostać pierwszą w Polsce z technologią 5G i to bez przekraczania norm PEM

  • Tele.Odpowiedzialni – telekomunikacyjna mapa dobra, czyli, kto w Polsce robi najwięcej dla lokalnych społeczności?

  • Najbliższa przyszłość MiŚOT

Zdaniem Łukasza Biernackiego MiŚOT-y przysłużyły się tendencji spadku ceny za opłaty dostępu do Internetu. Operatorzy i Klienci odnoszą się do inicjatywy z pozytywnym nastawieniem. Kilka słów padło też odnośnie udziału MiŚOT-ów w ogólnopolskich przetargach dla OSE. Szanse rozwoju są ogromne!

MiStrategia, oparta głównie na idei lokalności, już tej jesieni przyczyni się do tego, że w tym temacie będzie głośno – sami zobaczycie! Obecne trendy sprzyjają promocji lokalności – jak wiemy lokalność to DNA samorządów, stąd też fakt, że MiŚOT-y i jednostki samorządu terytorialnego to naturalni sprzymierzeńcy.

Lokalna współpraca

O dobrych praktykach współpracy MiŚOT z lokalnymi społecznościami opowiedział Sebastian Pycia, przedstawiciel lokalnego MiŚOT-a i Rady Miasta Jaworzno, przedstawiając także przykłady praktyczne:

  • Wspieranie drużyn sportowych dziecięcych, jak i seniorskich,
  • Wspieranie lokalnych wydarzeń kulturalnych i sportowych,
  • Przez 10 lat świadczenie usług dla placówek szkolno-wychowawczych (Internet za 1 zł) oraz dotychczas dla lokalnych stowarzyszeń,
  • Współpraca dotycząca transmisji danych dla kamer online w mieście,
  • Wsparcie lokalnego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Cyfrowy samorząd

Grzegorz Zawiślak, burmistrz miasta Prudnik zarysował tematykę współpracy samorządu z podmiotami ze środowiska MiŚOT. Owa współpraca to odpowiedź na prośby mieszkańców, a konsultacje społeczne – wychodzenie naprzeciw potrzebom lokalnych środowisk. Samorządy chcą niwelować wykluczenia telekomunikacyjne wśród mieszkańców. Podstawowym założeniem jest fakt, iż lokalne przedsiębiorstwa będą miały się dobrze – są zarządzane przez kompetentnych i zdolnych ludzie – wystarczy dać im możliwości i nie ingerować w ich struktury. Lokalny biznes znajdzie sposób, aby się rozwijać, gdy dostanie szansę od samorządu. Przedstawiciele MiŚOT wielokrotnie wyrażali swój podziw dla burmistrza Prudnika i faktu, że rozumie ‘kablowy’ biznes.

Podczas Konferencji ‘Miasta w Internecie’ Stowarzyszenie e-Południe wręczyło gminie Prudnik statuetkę “Gmina przyjazna MiŚOT-om”.

Warto również wspomnieć, że gmina Prudnik pozyskała 15 000 euro na budowę hot spotów, które rozwiną już istniejący prywatny system darmowego dostępu do internetu dla mieszkańców gminy.

Trzeba sobie pomagać! 

W panelu dyskusyjnym dotyczącym współpracy lokalnego samorządu i operatorów, a także synergii wzajemnych działań udział wzięli Karol Skupień, Jarosław Szostka, wiceburmistrz Miasta Prudnik, Sebastian Pycia i Tomasz Pacia – radny i MiŚOT z Zawiercia. Budując sieci wspierane są osoby mieszkające na ‘białych plamach’, a z drugiej strony jest potencjał gospodarczy. Ważne jest również to, aby podczas rozbudowy miasta wziąć pod uwagę jednoczesny rozwój infrastruktury cyfrowej i kablowej – będzie to z korzyścią dla wszystkich stron gospodarczych oraz mieszkańców. Samorząd i firmy telekomunikacyjne mogą sobie pomagać!

Samorząd i Internet Rzeczy 

Prelekcja dotycząca ‘smart cities’ pt. Mieszkaniec jako interfejs cyfrowej przestrzeni miasta – Internet Rzeczy w praktyce’ gościła również prezesa KIKE, Karola Skupnia. Prezes zwrócił uwagę, że miasta korzystając z usług lokalnych firm telekomunikacyjnych sprawiają, że fundusze pozostają w obiegu lokalnym. Kluczem jest umiejętność dopasowania się – to walka między globalizacją, a lokalnością. Czasem warto zrobić coś inaczej, z lokalną firmą. “Uwierzmy we własnych ekspertów!”.

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...