Ministerstwo Finansów przeprowadza cyfrową rewolucję

E-urząd skarbowy będzie umożliwiał załatwienie spraw finansowych z fiskusem bez konieczności opuszczania swojego domu. Wystarczy dostęp do internetu i komputer stacjonarny lub urządzenie mobilne.

Na początku maja informowaliśmy o urzędach, które przez wzgląd na pandemię koronawirusa i lockdown, postanowiły usprawnić swoje działania i zaprezentowały możliwość załatwiania swoich spraw online. Na ratunek przyszedł e-PUAP i Profil Zaufany. Teraz prace nad systemem elektronicznym prowadzi Ministerstwo Finansów.

Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji, wyjawia: „Intensywnie pracujemy nad udostępnieniem kompleksowej obsługi podatnika w przestrzeni wirtualnej, w tzw. “e-urzędzie skarbowym”, dzięki któremu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe na styku z fiskusem sprzed swojego komputera, czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu”.

Koch przytacza też wdrożenie centralnych systemów Poltax+ oraz Poltax2B+ usprawniających pracę urzędów, a także automatyzacja zwrotów podatku PIT oraz centralna dystrybucja 1 proc. podatku do organizacji pożytku publicznego. Ekspert uważa, że to zmierzch używania papierowych dokumentów do wprowadzenia danych do rejestrów.

Nadchodząca cyfryzacja fiskusa ma stanowić ułatwienie dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców.

Źródło: wirtualnemedia.pl