Ministerstwo Cyfryzacji łagodzi wymagania we wdrażaniu technologii HbbTV

712
fot. Pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji opracowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Resort obniża swoje wymagania we wdrażaniu technologii HbbTV.

HbbTV, czyli hybrid broadcast broadband TV, to połączenie treści dosyłanych przez nadawcę telewizyjnego i zawartości dostępnej przez internet. Aby korzystać z usługi, trzeba podłączyć telewizor typu connected tv z aktywną funkcją odbioru HbbTV, zarówno do anteny z sygnałem telewizyjnym, jak i do sieci internetowej.

Telewizja hybrydowa daje dostęp m.in. do zapowiedzi programów, internetowych serwisów informacyjnych, prognozy pogody, serwisów sportowych, w tym np. statystyk z meczów na żywo.

Nowe rozporządzenie, które jest w trakcie opiniowania, zapewni odpowiedni czas producentom odbiorników cyfrowych na dostosowanie się do nowego obowiązku. Wymóg stosowania HbbTV  wersji 2.0.1 obowiązywać będzie dopiero od 1 stycznia 2021 r.

Nowelizacja wprowadza obowiązkowe wymagania dla telewizji hybrydowej (HbbTV) w wersji co najmniej 2.0.1 dla odbiorników posiadających możliwość podłączenia do internetu i mających zaimplementowane funkcje interaktywne, co  pozwala  na zwiększenie  poziomu atrakcji dla odbiorców.

HbbTV jest już dziś wykorzystywana przez wielu nadawców telewizji naziemnej, także w Polsce. Telewizja hybrydowa pozwala na uzupełnienie przekazu rozsiewczego przez treści dostarczane przez internet na skutek realizacji funkcji interaktywnych (konkursy, quizy), prezentacji dodatkowych treści multimedialnych (rozszerzone EPG z  opisami audycji, ilustracje) oraz usług wideo, takich jak możliwość zatrzymywania i wznawiania bieżącej audycji, ponowne obejrzenie  audycji, usługi telewizji na życzenie i wiele innych usług dodatkowych, niemożliwych do realizacji w tradycyjnej telewizji rozsiewczej.

Ministerstwo podkreśla, że należy dokonać standaryzacji rozwiązań, które są obecnie stosowane w sposób niespójny (różne wersje HbbTV u różnych nadawców). Standard HbbTV stosowany jest w 37 krajach, w tym w większości europejskich.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji