TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Miesiąc działania SI2PEM

System SI2PEM działa już od miesiąca. W tym czasie odwiedziło go 55 000 użytkowników. I to nie tylko z Polski.

System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne (SI2PEM) jest projektem Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pozwala sprawdzić natężenie pół elektromagnetycznych wytwarzanych przez instalacje radiokomunikacyjne stacji bazowych telefonii komórkowej w Polsce.

Projekt to przede wszystkim baza danych o instalacjach radiowych stacji bazowych telefonii komórkowej i wynikach pomiarów pól elektromagnetycznych. Wykonują je w otoczeniu stacji akredytowane laboratoria na zlecenie operatorów. SI2PEM gromadzi też informacje o pomiarach kontrolnych PEM, które przeprowadza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska czy dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Dane o stacjach przekazują również sami operatorzy. Do tej pory przekazali 602 tysiące rekordów dotyczących stacji bazowych.

Na podstawie tych wszystkich informacji dokonywane są obliczenia pozwalające na wykazywanie natężenia pół elektromagnetycznych także w tych miejscach, w których nie ma jeszcze wykonywanych pomiarów.

To narzędzia ma uspokoić mieszkańców kraju, którzy obawiają się nadmiernego promieniowania w miejscu zamieszkania. Prosty w obsłudze system pozwala w łatwy sposób sprawdzić, czy w danym miejscu poziom promieniowanie nie jest przekroczony i ile realnie wynosi.

Już w pierwszym dniu uruchomienia SI2PEM skorzystało z niego 5 007 użytkowników. W kolejnym dniu było to już dwa razy więcej osób. Do tej pory informacje sprawdziło 55 tys. osób. Nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA, Norwegii czy Chorwacji.

Użytkownicy nie tylko sprawdzają dane, ale mają też sporo pytań. Dotyczących działania systemu czy określających jego funkcjonowanie regulacji prawnych.

Wątpliwości może budzić brak niektórych danych dotyczących stacji bazowych telefonii komórkowej – co też zgłaszają użytkownicy. Jednak zgodnie z ustawą z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych dopiero od chwili startu SI2PEM operatorzy mają obowiązek dostarczania danych do systemu. Dlatego są one wciąż uzupełniane. A nowe dane o zgłoszonych instalacjach radiokomunikacyjnych znajdują się w zakładce „PEM w liczbach”.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...