Microsoft zainwestuje w Polsce miliard dolarów

895
fot. Materiały prasowe

Microsoft zainwestuje 1 mld dolarów w polskie centra danych. Podpisano właśnie porozumienie z Operatorem Chmury Krajowej, czyli PKO Bankiem Polskim i Polskim Funduszem Rozwoju.

Dzięki temu w ciągu dwóch lat w Warszawie i okolicach powstanie kilka centrów danych, a swoją wiedzę rozwijać będzie mogło 150 tys. osób z Polski i całego regionu.

W ten sposób nad Wisłą w ciągu dwóch lat powstaną potężne centra obliczeniowe, które będą służyć nie tylko podmiotom polskim, ale też tym z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Z chmury będą mogły korzystać instytucje publiczne i przedsiębiorstwa z kluczowych sektorów rynku: administracja rządowa, ochrona zdrowia, edukacja, produkcja, handel detaliczny, energetyka oraz finanse i ubezpieczenia. Pozwoli to na przyspieszenie ich transformacji cyfrowej, zwiększenie konkurencyjności i liczby pracowników. Wstęp do chmury będą miały oczywiście także startupy. Szczególna uwaga ma być też zwrócona na zapewnienie dostępu do technologii osobom z niepełnosprawnościami.

Jean-Phillippe Courtois, wiceprezes Microsoftu podkreślił, że „inwestycja ta będzie również stanowić silne wsparcie dla dalszego sukcesu polskich programistów, tworząc możliwości rozwoju kluczowych umiejętności dla około 150 tys. pracowników, partnerów i studentów.

Program rozwoju umiejętności będzie obejmował szkolenia, programy e-learningowe, warsztaty i hackhatony dotyczące przetwarzania w chmurze, wykorzystania technologii AI i uczenia maszynowego, przetwarzania dużych zbiorów danych i internetu rzeczy.

Źródło: dobreprogramy.pl