Miconet – społeczna odpowiedzialność biznesu w praktyce

177
Miconet/multimetro

Firma Miconet z Mikołowa otrzymała nagrodę główną konkursu TeleOdpowiedzialny Roku 2021. Została doceniona za szczególną aktywność na rzecz lokalnej społeczności. Co oznacza to w praktyce?

– Wsparliśmy łącznie kilkanaście projektów CSR-owych na terenie naszej działalności – mówi Anna Korabik, członkini zarządu spółki. – Początki naszej aktywności były spontaniczne. Skontaktowały się z nami fundacje Iskierka i Stonoga, które szukały wsparcia przy zbiórce pieniędzy na rzecz chorego chłopca oraz fundatora obiadów w szkolnej stołówce dla około 20 dzieci z biednych rodzin. W dobie rosnącej świadomości konsumenckiej oraz coraz to nowych wyzwań, społeczna odpowiedzialność biznesu jest nieodzownym elementem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Sam produkt to za mało aby zbudować wokół siebie sieć lojalnych konsumentów. Dlatego nawiązaliśmy współpracę z domami kultury na terenie miast w których mamy sieć, z MOSIRem z Mikołowa i… słuchaliśmy; naszych klientów i pracowników, którzy sygnalizowali nam konkretne potrzeby. Instytucji, które zwracały się do nas z prośbą o wsparcie było coraz więcej, a wybory co do tego, w których przedsięwzięciach chcemy wziąć udział, stały się bardziej świadome. W 2021 roku skupiliśmy się na działaniach zmierzających do integrowania lokalnej społeczności po izolacji covidowej – dodaje.

Już na początku ubiegłego roku firma zaangażowała się w organizację lokalnego Finału WOŚP, a następnie w projekty takie jak dyskoteka na lodzie, gminne festyny, pożegnanie wakacji i Mikołajki.

– Kontynuowaliśmy także współpracę przy inicjatywach, które wspieraliśmy już wcześniej, takich jak akcja switch Połączmy się, która polega na przekazywaniu przełączników zarządzalnych na potrzeby dwóch szkół średnich z profilem informatycznym – zaznacza Anna Korabik. – Wszyscy nasi pracownicy zaangażowali się także w zbiórkę książek dla biblioteki w miejscowości Wyry.

Udział Miconetu w festynach gminnych czy Pożegnaniu Wakacji w Wyrach nie ograniczał się jedynie do przekazania określonej sumy pieniędzy. To także zaangażowanie pracowników w organizację atrakcji poprzez choćby prowadzenie animacji z dziećmi lub przekazanie opasek odblaskowych i promowanie akcji Bądź widoczny. Wsparcie innej ciekawej inicjatywy – organizacji pokazów kina plenerowego w miejscowościach Wyry i Gostyń oznaczało zaś między innymi rozdawanie darmowego popcornu dla widzów.

– W 2022 roku planujemy wziąć udział w kolejnych edycjach wymienionych wydarzeń oraz wielu nowych, także w kolejnych miejscowościach – deklaruje Anna Korabik. – Planujemy udział w Europejskim Dniu Seniora w październiku 2022 roku organizowanym przez DK Gostyń, a także rozszerzenie akcji switch mając na celu przekazanie przełączników wszystkim placówkom oświatowym będącym w naszym zasięgu. Warto przy tym zaznaczyć, że do niektórych z nich dostarczamy też internet w ramach OSE.

W planach firmy jest także rozszerzenie działań, które do tej pory ograniczały się do przekazania sprzętu o cykl wykładów i szkoleń z zakresu działania oraz konfiguracji urządzeń sieciowych, budowy sieci FTTH, GPON, działania platform VOD i mechanizmów bezpieczeństwa platformy WanGuard. Zwiększy to wiedzę młodych użytkowników Internetu z zakresu funkcjonowania sieci oraz zagrożeń z jakimi na co dzień się stykamy.

Siedziba Miconet/multimetro

Firma Miconet posługuje się marką handlową multimetro, a organizatorami konkursu TeleOdpowiedzialny Roku są Stowarzyszenie e-Południe i Fundacja Lokalni. Inicjatywa promuje społeczną odpowiedzialność biznesu wśród małych i średnich operatorów. Zgłoszone projekty oceniała kapituła składająca się z ekspertów w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, naukowców, przedstawicieli branży telekomunikacyjnej i mediów.

Podczas uroczystej gali na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Janowie Podlaskim nagrodę w imieniu firmy odebrali przedstawiciele firmy Grzegorz Długaj i Klaudia Skutela, którzy podkreślili przy tym, że zwycięstwo w konkursie zmobilizuje pracowników do jeszcze większej aktywności w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.