TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mężczyźnie, który wyłudził 130 tysięcy metodą na BLIK, grozi 8 lat więzienia

Do zatrzymania 31-letniego mężczyzny , który dokonał sporej liczby oszustw metoda na BLIK, doszło 18 stycznia 2020 roku w Sopocie. Zatrzymania dokonali policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej współpracując z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Straży Granicznej we Władysławowie.  Przestępca działał na terenie całego kraju. Usłyszał już 28 zarzutów, za które grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności.


Z ustaleń policji wynika, że chociaż obcokrajowiec metodą na BLIK wypłacał pieniądze w całej Polsce, to jednak głównie sprawa dotyczy powiaty wejherowskiego. Zatrzymany był zaskoczony interwencją mundurowych.

W komunikacje policji czytamy, że osoby pokrzywdzone otrzymywały za pośrednictwem komunikatora internetowego link do rzekomej strony internetowej banku oraz informację o wygraniu nagrody. Ci, którzy za pomocą otrzymanego linku logowali się do banku, jednocześnie udostępniali dane logowania przestępcy. Pozwalało mu to korzystać z BLIKa i a jego pośrednictwem kraść pieniądze z konta. 31-latek w ten sposób ukradł prawie 130 tysięcy złotych.

Mężczyzna  był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Wejherowie i Kartuzach. Podczas zatrzymania miał przy sobie fałszywe dokumenty. Teraz sąd podejmie decyzję, czy sprawca będzie aresztowany na najbliższe 3 miesiące. Jednak za dokonane przestępstwa może być on w rezultacie skazany nawet na kilka lat więzienia.

Oszustwa związane z płatnością BLIK nie są rzadkie.  Często sprawcy podszywając się pod naszych znajomych piszą przez komunikatory internetowe prośby o szybką pomoc finansową. W tym celu chcą otrzymać kodu do płatności mobilnych –BLIK. Ofiara podaje im kod i potwierdza transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. Wiele osób oszukanych w ten sposób było przekonanych, że pomagają swoim znajomym.

Żeby chronić się przed taką kradzieżą warto pamiętać o kilku zasadach:

– Stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie kont społecznościowych.
Wtedy trudniej przejąć nasze konto i za jego pomocą dokonywać oszustw np. naszych znajomych.  Warto też potwierdzać tożsamość znajomych zadając im dodatkowe pytania. A najlepiej zwyczajnie zadzwonić do takiej osoby w celu weryfikacji, czy na pewno ona z nami rozmawia i prosi o pomoc.

– Zawsze sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej
Bez naszego potwierdzenia przestępca nie dokona kradzieży nawet korzystając z naszego kodu

– Chronić swój telefon i przede wszystkim PIN do aplikacji bankowości mobilnej – Nie logować się na przesyłane i niesprawdzone do na linki z nieznanych stron internetowych, nie klikać w przesyłane linki automatycznie

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...