Temat cyberbezpieczeństwa i wdrożenia dyrektywy NIS 2 spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników Zjazdu MiŚOT w Janowie Podlaskim. Mimo, że pisaliśmy już o tym wielokrotnie na naszym portalu, przedstawiciele operatorów i prelegentów poprosili o wskazanie raz jeszcze adresów kontaktowych projektu MiŚOT dla Security, który pomaga operatorom spełnić znane już wymagania.
Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami wicepremiera i ministra cyfryzacji, Krzysztofa Gawkowskiego, nowy projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa zostanie upubliczniony jeszcze w kwietniu. Będziemy mogli wówczas zobaczyć także całość zmian związanych z implementacją dyrektywy NIS2. Ustawa dotyczyć będzie też całego systemu odpowiedzialności za infrastrukturę krytyczną.
Choć specjaliści związani ze spółką Projekt MdS już od miesięcy sygnalizują, że czas działać i wdrażać założenia unijnej dyrektywy, na Zjeździe MiŚOT w Janowie Podlaskim nie brakowało operatorów, którzy liczą na to, że zostaną wyłączeni spod jej zakresu.
– Nie mam żadnych wątpliwości, że pod dyrektywę NIS 2 podlegać będą wszyscy mali i średni operatorzy telekomunikacyjni – stwierdziła uczestnicząca w panelu dyskusyjnym Kinga Pawłoska-Nojszewska z Krajowej Izby Kominukacji Ethernetowej.
Marcin Zemła z firmy Projekt MdS, która wdraża już wymagania dyrektyw NIS 2 u operatorów z Grupy MiŚOT podkreślił też, że pełnego wdrożenia przepisów nie da się dokonać w kilka dni ani tygodni.
– Chcemy abyście nadal mogli skupiać się na działalności telekomunikacyjnej w tych naprawdę trudnych warunkach, z którymi NATO oraz UE radzą sobie dziś jak potrafią – mówi Marcin Zemła. – Chodzi zaś w tym wszystkim o to, aby trudniej było zdestabilizować Europę – podkreśla.
Z Projektem MiSOT dla Security można skontaktować się pisząc na e-mail: biuro@projektmds.pl
lub wypełniając formularz kontaktowy na stronie: Kontakt – Projekt MdS.