TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Maszty BTS – mapa lokalizacji

Maszt BTS jest nazywany również stacją bazową (ang. base transceiver station, BTS). Wykorzystywany jest w systemach łączności bezprzewodowej, w telefonii mobilnej. Jest to umieszczone na wysokim maszcie urządzenie, które wyposażone jest w antenę fal elektromagnetycznych.

Dalsza infrastruktura odpowiedzialna za przekazywanie sygnału może składać się z sieci światłowodów lub wykorzystywać elementy radiolinii.

Maszty BTS – wyposażenie

Wyposażenie stacji bazowej zawiera:

  • baterie – do zasilania awaryjnego stacji,
  • prostownik – do ładowania baterii oraz do zasilania stacji napięciem 48V,
  • klimatyzację,
  • grzejnik,
  • wentylator awaryjny, który załącza się w przypadku awarii klimatyzacji,
  • centralkę alarmową,
  • urządzenia radiolinii,
  • urządzenie radiowe obsługujące ruch generowany przez użytkowników,
  • umieszczone na maszcie anteny.

W przypadku pojedynczej stacji bazowej telefonii komórkowej obejmuje ona zasięgiem jedną lub kilka komórek sieci telekomunikacyjnej. Terminal użytkownika czyli odbiornik znajdujący się w urządzeniu korzystającego z danej sieci komórkowej, wykorzystuje sygnał tej stacji bazowej, która ma najmocniejszy sygnał w danym momencie. Zmiana stacji bazowej dokonuje się w urządzeniu automatycznie w zależności od tego, jakie stacje są w jego zasięgu i która z nich ma najsilniejszy sygnał.

Jak znaleźć maszt BTS?

W 2016 roku powstała wyszukiwarka UKE dostępna dla każdego użytkownika sieci. Pozwala ona na sprawdzenie potencjalnego dostawcy usługi w danej lokalizacji. Wyszukiwarka została dodatkowo zmodernizowana w 12018 roku.

Celem wyszukiwarki jest udostępnienie informacji o infrastrukturze telekomunikacyjnej – węzłach, kolokacjach, stacjach BTS czy hotspotach. Źródłem danych jest system SIIS i wykaz pozwoleń radiowych. Dane są weryfikowane tak pod względem lokalizacji elementów infrastruktury, jak informacji o dostawcach. Co roku dane w wyszukiwarce są aktualizowane.

Informacje dostępne dzięki wyszukiwarce dotyczą przedsiębiorców i świadczonych przez nich usługach w różnych lokalizacjach wraz z parametrami tych usług.

Jeśli w wybranej lokalizacji nie ma żadnych opcji wyboru, potencjalny użytkownik może skorzystać z funkcji „Zgłoś popyt”. Pozwala to przedsiębiorcom telekomunikacyjnym zorientować się w kwestiach popytu na usługi, co pozwala im na bardziej świadome planowanie inwestycji.

Wyszukiwarka zawiera również dane na temat inwestycji w ramach POPC. Dostępna jest tutaj.

Wyszukiwarka BTSearch

Aby znaleźć maszt BTS można posłużyć się również wyszukiwarką BTSearch, którą znajdziemy tutaj.

Baza danych BTSearch zawiera dane o istniejących i potwierdzonych stacjach bazowych sieci komórkowych w Polsce, zgromadzone przez rzeszę entuzjastów GSM-u z całego kraju.

Mapa lokalizacji stacji bazowych powstała w oparciu o ogólnodostępny wykaz pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej zawierający listę pozwoleń radiowych GSM/UMTS/CDMA/LTE wydanych operatorom sieci komórkowych w Polsce.. W jej skład wchodzi też baza danych.

Strona umożliwia filtrowanie dostępnych danych po wybranej kategorii.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...