TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Maszt mobilny się zadomowił

Przy ulicy Kolejowej w Karpaczu w drugiej połowie grudnia 2022 r. pojawił się mobilny masz antenowy. Obiekt znajduje się na terenie prywatnym i należy do T-Mobile. W tej sprawie randy Rady Miejskiej Karpacza – Wiesław Czerniak złożył interpelacje.

28 grudnia 2022 roku radny Rady Miejskiej Karpacza Wiesław Czerniak wystosował do burmistrza Karpacza Radosława Jęcka interpelację w sprawie masztu T-Mobile.

Zadał w niej następujące pytania:
– Na jaką okoliczność został posadowiony maszt?
– Jakie zostały wydane decyzje zezwalające na posadowienie masztu?
– Jaka decyzja-opinia została wydana przez konserwatora zabytków?
– Czy odległość posadowienia masztu od granicy działki nr 171/2 i 193/1 jest zgodna z prawem budowlanym?

W odpowiedzi burmistrza więcej jest wątpliwości i niedopowiedzeń niż autentycznych informacji. Przede wszystkim burmistrz stwierdził, że nie dysponuje informacjami na temat celu pojawienia się tego obiektu.

Nie wydawałem i nie dysponuję żadnymi decyzjami zezwalającymi na lokalizację masztu. W tym celu należy zwrócić się o nie do właściwego miejscowo i rzeczowo organu – tj. Starosty Karkonoskiego. Nadmienić należy, że zgodnie z art. 30 ust. 5f prawa budowlanego, wykonanie robót polegających na budowie lub przebudowie przenośnych masztów antenowych wymaga jedynie zgłoszenia. Inwestor może przystąpić w terminie trzech dni roboczych następujących po dniu doręczenia Staroście zgłoszenia –  napisał w odpowiedzi na interpelację Radosław Jęcek.

Dodał również, że nie otrzymał żadnych decyzji czy opinii w sprawie posadowienia masztu i po dalsze informacje w tej kwestii odesłał do właściwego miejscowo Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Przepisy prawa budowlanego nie określają kwestii zachowania minimalnych odległości posadowienia takich obiektów jak przenośne, wolnostojące maszty antenowe od granicz sąsiednimi działkami. Nie jest to także określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1225) – dodał burmistrz.

Zapewnił, że sprawdzono, czy nie doszło do naruszenia własności Gminy Karpacz przy lokalizacji masztu  i przeanalizowano jego lokalizację pod kątem zapisów zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W obu sytuacjach nie stwierdzono nieprawidłowości.

Z uwagi na brak satysfakcjonującej odpowiedzi Wiesław Czerniak wystosował pismo do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Po raz kolejny pytał w nim, czy naruszono w sprawie tego masztu przepisy.

Starostwo  poinformowało, że zgłoszenie dla przedmiotowego przedsięwzięcia wpłynęło w 8 grudnia 2022 roku i nie wymagało to opinii konserwatora.

Maszt nadal stoi, ale jak długo będzie w tym miejscu stał?

Właściciel masztu – T-Mobile Polska we wniosku zgłoszenia postawienia masztu zadeklarował on demontaż obiektu na 13 czerwca 2023 r. Dlatego pozostaje poczekać do wskazanego terminu. Możliwe, że wtedy mobilny maszt zniknie lub zmieni lokalizację.

Źródło: jelonka.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...