TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Marek Zagórski nowym ministrem cyfryzacji!

 
Prezydent Andrzej Duda 17 kwietnia 2018 r. roku powołał Marka Zagórskiego na stanowisko Ministra Cyfryzacji.
Nowy szef resortu w swojej pierwszej wypowiedzi:

Cyfryzacja jest priorytetem premiera Morawieckiego, a więc również polskiego rządu. I dla mnie to jest najważniejsze. Wszyscy w Radzie Ministrów zdają sobie sprawę, że cyfryzacja skraca dystans między obywatelem a urzędami i państwem. Przede wszystkim zaś daje wygodę, minimalizuje czas realizacji spraw urzędowych i ułatwia życie przedsiębiorcom, a przez to wpływa pozytywnie na gospodarkę. Ministerstwo Cyfryzacji pełni tu niezwykle ważną rolę: koordynatora polityki w zakresie informatyzacji

A także:

Koncepcje realizowane w MC są ważne dla Premiera i Rządu, ale można je realizować tylko pod warunkiem doskonałej współpracy z innymi resortami. Okres, w którym Premier osobiście nadzorował ten dział stworzył warunki takiej współpracy.

Dla resortu – już pod kierownictwem Marka Zagórskiego, jako konstytucyjnego ministra – najistotniejsze będzie dokończenie realizacji najważniejszych projektów.
W pierwszej trójce, na realizacji których nowy minister skupi się teraz najbardziej, są przede wszystkim: dowód z warstwą elektroniczną, dalsze prace nad rozbudową i usprawnianiem systemu CEPiK oraz skuteczna implementacja RODO na gruncie polskiego prawa.
Równolegle, Marek Zagórski chce pracować nad wdrożeniem sieci 5G. To jeden z elementów niezbędnych do realizacji „Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju”. Podobnie jak dalsze znoszenie barier dla inwestycji telekomunikacyjnych.
Dlatego też opracowaną już ministerialną strategię „5G dla Polski” Marek Zagórski chce po dalszych pracach wynieść na poziom rządowy.
~~~~
Marek Tadeusz Zagórski urodził się 6 sierpnia 1967 roku w Kamieniu Pomorskim. Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego (magister pedagogiki, 1993) i studium podyplomowe w zakresie bankowości i finansów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (2001).
Był redaktorem naczelnym tygodnika „Punkt Widzenia” (1991-93), kierował redakcją szczecińskiej telewizji kablowej TV Gryfnet (1993-95). Był prezesem zarządu Pomorskiej Stacji Radiowej (1995-98). W 1998 roku był pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Szczecina. Rok później pracował jako zastępca dyrektora w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W latach 2005-2006 oraz 2009-2015 był prezesem zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej. Zasiadał w zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego. Był członkiem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Rady Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Komitetu Polityki Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Zagórski jest posłem na Sejm RP (IV i VIII kadencja). Był szefem gabinetu politycznego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (1999-2001), sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi (2006-07), sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa (2015-16), sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji (od 2016 roku). W ostatnim resorcie nadzorował m.in. prace departamentów: Prawnego, Kompetencji Cyfrowych, Polityki Geoinformacyjnej, Rozwoju Usług Cyfrowych i Otwartości Danych, Telekomunikacji, Zarządzania Danymi.
 

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...