Eliminowanie barier na jednolitym unijnym rynku usług cyfrowych, przegląd zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści. Takie zapisy znalazły się w stanowisku polskiego rządu, zgłoszonym w konsultacjach projektu pakietu o usługach cyfrowych.
Trwają otwarte europejskie konsultacje publiczne dotyczące aktu prawnego o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act). Rząd polski zwrócił uwagę na konieczność eliminowania barier utrudniających prawidłowe działanie jednolitego rynku usług cyfrowych.
“Będzie to możliwe np. poprzez modernizację istniejących rozwiązań prawnych, wyeliminowanie luk oraz spójne stosowanie przyjętych w Unii Europejskiej zasad, a także objęcie nowymi przepisami podmiotów z państw trzecich, które działają na rynku UE” – powiedział minister Marek Zagórski, cytowany w komunikacie resortu.
Polski rząd zauważa też, że nadszedł czas, aby m.in. dokonać przeglądu zapisów dotyczących usuwania z internetu nielegalnych treści i szerzej zasad moderowania treści przez pośredników internetowych. W tym obszarze rząd wyraził poparcie dla działań, które zapewnią większą pewność prawa – w tym dla pośredników internetowych – i zapobiegną fragmentacji rynku wewnętrznego, przyczynią się do ochrony praw podstawowych użytkowników internetu, w tym użytkowników mediów społecznościowych i do zwiększenia bezpieczeństwa w sieci, wprowadzą skuteczny nadzór nad rynkiem, w odniesieniu do moderacji treści przez pośredników.
Minister Zagórski podkreślił, że internet nie jest taki sam jak w 2000 r., kiedy to przyjęta została Dyrektywa o handlu elektronicznym. Od tego czasu skala korzystania z usług cyfrowych, modele biznesowe i różnorodność oferowanych usług znacząco się zmieniły.
Komisja Europejska planuje przedstawienie, przygotowanych w ramach pakietu DSA, inicjatyw legislacyjnych pod koniec grudnia 2020 r.
Źródło: PAP