Fundusz Szerokopasmowy. 130 mln zł na budowę i modernizację sieci telekomunikacyjnych

fot. Pixabay

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia ze środków Funduszu Szerokopasmowego. Wynosi on ok. 130 mln zł i będzie przeznaczony m.in. na budowę i modernizację sieci telekomunikacyjnych.

Beneficjentami funduszu będą przedsiębiorcy, gminy oraz placówki zdrowotne. Poza projektami inwestycyjnymi, gminy będą mogły uzyskać m.in. środki na planowanie budowy sieci, podłączenie mieszkańców, usługi dostępowe i urządzenia multimedialne dla mieszkańców spełniających kryteria (niskie zarobki, prawo do renty lub emerytury itp.).


W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia zakres przedsięwzięć określono jako:

  • budowa lub przebudowa sieci szerokopasmowych,
  • wykonywanie przyłączy telekomunikacyjnych,
  • opracowanie gminnych planów rozwoju sieci szerokopasmowych,
  • zakupy usług telekomunikacyjnych i urządzeń telekomunikacyjnych dla najbardziej potrzebujących,
  • organizacja lub udział w szkoleniach podnoszących kompetencje cyfrowe.

Dużą zaletą tego programu jest to, że wsparcie będzie udzielane w formie 100-procentowej dotacji lub pożyczki. Typowe projekty inwestycyjne realizowane będą w ramach konkursów, a przyłącza do sieci – w ramach ciągłego naboru wniosków. Do wsparcia kwalifikowane będą obszary z niedostatkiem infrastruktury i bez komercyjnych planów inwestycyjnych.

W rozporządzeniu za „białą plamę” uznany jest obszar, gdzie nie są dostępne usługi szerokopasmowe o przepływności co najmniej 30 Mb/s. Może to oznaczać dopuszczenie do wsparcia projektów radiowych.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here