Mapa koncentracji ruchu. Telekomy przekażą informacje

fot. Pixabay

Agencja Reutera podała, że na podstawie informacji operatorów telefonii komórkowej będą tworzone mapy pokazujące koncentrację ruchu i przemieszczanie się użytkowników sieci telekomunikacyjnych w tzw. “gorących strefach”, w których rozprzestrzenia się koronawirus. Taka mapa powstanie we Włoszech, Niemczech i Austrii.

 Wszystkie działania mają odbywać się w ramach obowiązującego unijnego prawa o ochronie danych osobowych. Reuters ocenia, że postawa Włoch, Niemiec i Austrii jest mniej inwazyjna w stosunku do metod stosowanych w Chinach, Korei Południowej i na Tajwanie, które to państwa wykorzystują odczyty danych geolokalizacyjnych do monitorowania kwarantanny i śledzenia kontaktów pomiędzy poszczególnymi osobami, u których wynik testu na obecność patogenu okazał się dodatni.

W Niemczech dane Deutsche Telekomu mają służyć do monitorowania przestrzegania reguł obostrzeń w ruchu osób. Szef instytutu Roberta Kocha Lothar Wieler ocenił, że “jeśli ludzie pozostaną tak mobilni, jak byli jeszcze tydzień temu, będzie bardzo trudno poradzić sobie z wirusem”. Jego zdaniem bez redukcji kontaktów społecznych w Niemczech koronawirusa może mieć nawet 10 milionów osób.

We Włoszech Telecom Italia, Vodafone i WindTre zaoferowały władzom zagregowane dane klientów do monitorowania ruchu osób objętych zakazem przemieszczania się. Prezes firmy Vodafone zapowiedział, że tam, gdzie będzie to możliwe i dozwolone prawnie, operator ten będzie chciał wspierać administrację w opracowaniu prognoz dotyczących epidemii koronawirusa w oparciu o zanonimizowane dane swoich abonentów.

Telekom Austria natomiast, działający pod nazwą handlową A1, oferuje obecnie rządowi Austrii narzędzie do śledzenia przemieszczania się dużych grup społecznych opracowane przez zespół badawczy Invenium wydzielony z politechniki w Grazu. Jak utrzymuje firma, jego działanie mieści się w granicach zaleceń dot. prywatności wydanych przez Unię Europejską, które w myśl przepisów RODO ograniczają wykorzystanie danych wrażliwych bez zgody podmiotów, których one dotyczą.

Firmy zapewniają, że RODO będzie przestrzegane, dzięki temu, że przekazywane przez firmy telekomunikacyjne dane będą agregowane i anonimizowane.

Źródło: PAP