TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mapa koncentracji ruchu. Telekomy przekażą informacje

Agencja Reutera podała, że na podstawie informacji operatorów telefonii komórkowej będą tworzone mapy pokazujące koncentrację ruchu i przemieszczanie się użytkowników sieci telekomunikacyjnych w tzw. “gorących strefach”, w których rozprzestrzenia się koronawirus. Taka mapa powstanie we Włoszech, Niemczech i Austrii.

 Wszystkie działania mają odbywać się w ramach obowiązującego unijnego prawa o ochronie danych osobowych. Reuters ocenia, że postawa Włoch, Niemiec i Austrii jest mniej inwazyjna w stosunku do metod stosowanych w Chinach, Korei Południowej i na Tajwanie, które to państwa wykorzystują odczyty danych geolokalizacyjnych do monitorowania kwarantanny i śledzenia kontaktów pomiędzy poszczególnymi osobami, u których wynik testu na obecność patogenu okazał się dodatni.

W Niemczech dane Deutsche Telekomu mają służyć do monitorowania przestrzegania reguł obostrzeń w ruchu osób. Szef instytutu Roberta Kocha Lothar Wieler ocenił, że “jeśli ludzie pozostaną tak mobilni, jak byli jeszcze tydzień temu, będzie bardzo trudno poradzić sobie z wirusem”. Jego zdaniem bez redukcji kontaktów społecznych w Niemczech koronawirusa może mieć nawet 10 milionów osób.

We Włoszech Telecom Italia, Vodafone i WindTre zaoferowały władzom zagregowane dane klientów do monitorowania ruchu osób objętych zakazem przemieszczania się. Prezes firmy Vodafone zapowiedział, że tam, gdzie będzie to możliwe i dozwolone prawnie, operator ten będzie chciał wspierać administrację w opracowaniu prognoz dotyczących epidemii koronawirusa w oparciu o zanonimizowane dane swoich abonentów.

Telekom Austria natomiast, działający pod nazwą handlową A1, oferuje obecnie rządowi Austrii narzędzie do śledzenia przemieszczania się dużych grup społecznych opracowane przez zespół badawczy Invenium wydzielony z politechniki w Grazu. Jak utrzymuje firma, jego działanie mieści się w granicach zaleceń dot. prywatności wydanych przez Unię Europejską, które w myśl przepisów RODO ograniczają wykorzystanie danych wrażliwych bez zgody podmiotów, których one dotyczą.

Firmy zapewniają, że RODO będzie przestrzegane, dzięki temu, że przekazywane przez firmy telekomunikacyjne dane będą agregowane i anonimizowane.

Źródło: PAP

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...