TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Małym i średnim telekomom łatwiej startować po 10 mln dotacji

Nabór w konkursach na największe w historii dofinansowanie budowy szerokopasmowego internetu został ogłoszony. 10 mln dotacji to spore pieniądze. Przygotowane zasady konkursowe mają ułatwić staranie się o nie małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym.

Działania podejmowane w ramach cyfryzacji kraju mają m.in. zapewnić dostęp do szybkiego internetu – minimum 300 Mb/s wszystkim domom i przedsiębiorstwom w Polsce. Umożliwić to mają środki pozyskane z Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021- 2027 (FERC) oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

–  Ważnym elementem założeń konkursu jest objęcie zasięgiem szybkiej sieci również takich podmiotów jak szkoły, placówki ochrony zdrowia i urzędy. Warunkiem objęcia wsparciem tych podmiotów jest dotychczasowy brak dostępu do szybkiego internetu – mówi Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

W celu lepszego rozdzielenia zadań konkursowych podzielono Polskę na 402 obszary konkursowe. W ramach FERC konkurs dotyczyć będzie 152 obszarów. Zostanie zapewniony dostęp do szybkiego internetu zyska 675 tys. gospodarstw domowych. Konkurs w ramach KPO to 250 obszarów, w których dostęp do szybkiego internetu zyska 1 050 tys. gospodarstw domowych.

Ułatwienia dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych

Inwestowanie w budowę sieci szerokopasmowej ma nie tylko zapewnić dostęp do internetu Pokom i Polakom, ale być również elementem wspierającym rodzimy biznes.

–  Mali i średni przedsiębiorcy nie dysponują dużym kapitałem, nie mają dużego wkładu do projektów, dlatego wyszliśmy im naprzeciw: małe obszary oznaczają mniejsze projekty i mniejsze środki. Takie projekty jest też łatwiej realizować – to mniejformalności i zgód  – zapewnia minister Cieszyński. 

Dlatego też zgodnie z przyjętymi zasadami w naborze o dofinansowanie ubiegać mogą się wszystkie podmioty z doświadczeniem w inwestycjach telekomunikacyjnych liczonym od 2015 roku. Stosowane mają być transparentne zasady zaliczkowania lub refundacji.

Inne ułatwienie stanowią tzw. stawki jednostkowe. To środki o określonej wysokości wypłacane beneficjentom bez szczegółowej kontroli dokumentów finansowych projektu. Zadaniem realizującego projekt operatora jest udowodnienie, że cel projektu został zrealizowany.

Niestety chociaż inflacja spada, to nadal istnieje obawa, że koszty usług ogólnobudowlanych na rynku inwestycji telekomunikacyjnych będą rosnąć. To samo może dotyczyć materiałów, infrastruktury czy urządzeń. Dlatego realna wartość udzielonego finansowania może finalnie okazać się niższa niż przy pierwotnych założeniach.

Żeby temu przeciwdziałać wprowadzany jest mechanizm waloryzacji dofinansowania o wskaźnik specyficzny dla branży inwestycji telekomunikacyjnych. W celu skorzystania z rozwiązania operator telekomunikacyjny musi po prostu realizować projekt zgodnie z harmonogramem.

Czytaj więcej o konkursach KPO i FERC:

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze