TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja nadal spada

Główny Urząd Statystyczny opublikował Szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. Wynika z niego, że w tym okresie inflacja wyniosła 13 proc. To kolejny już spadek.

Od kilku miesięcy inflacja w Polsce spada. W maju 2023 r. wyniosła ona 13 proc., co jest kolejnym sporym spadkiem w stosunku do kwietniowej, która była na poziomie 14,7 proc.

Chociaż inflacja spada, a w stosunku do poprzedniego miesiąca ceny utrzymały się na tym samym poziomie, to trudno mówić o odczuwalności tych spadków. Nadal bowiem w kategoriach najbardziej obciążających polskie budżety domowe ceny są wyższe, niż w przypadku całego zestawienia.

W kategorii żywności i napojów bezalkoholowych ceny są wyższe o 18,9 proc. w stosunku do maja roku ubiegłego. W przypadku nośników energii wzrost cen wynosi aż 20,4 proc.

Źródło: stat.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...