TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberbezpieczeństwo: lokalni operatorzy a System 46

Poprzez System 46 jednostki samorządu terytorialnego mają zostać włączone do krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. To także realna szansa dla lokalnych operatorów.

S46, czyli System 46, to system teleinformatyczny, który wspiera zgłaszanie i obsługę incydentów związanych z cyberzagrożeniami, a także wymianę informacji i współpracę pomiędzy uczestnikami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (KSC). System ma także zapewnić szacowanie ryzyka na poziomie krajowym i ostrzeganie o zagrożeniach cyberbezpieczeństwa.

Realizowany przez NASK projekt zakłada podłączanie do S46 jednostek samorządu terytorialnego, RCB (koordynującego krajowy system zarządzania kryzysowego), a także operatorów usług kluczowych (w tym większych szpitali w Polsce).

– Lokalni operatorzy mogą wziąć realny udział w tworzeniu S46 poprzez podłączenie lokalnych urzędów na odcinku ostatniej mili z siecią Exatela, który realizuje połączenie z chmurą S46 – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA. – Docelowo to może być projekt większy niż podłączanie szkół do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej realizowane wcześniej przez projekt MdO. Zachęcamy również do współpracy w tej sprawie z projektem MdO. Wspólne działania przyniosą kolejne korzyści dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

Zwiększenie liczby podmiotów KSC podłączonych do S46 docelowo pozwoli na podniesienie jakości przetwarzanych danych, a z drugiej strony poszerzy wymianę informacji na temat cyberbezpieczeństwa,

Podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa poprzez wzmocnienie potencjału zapobiegania i reagowania na incydenty jest bliskie wszystkim operatorom telekomunikacyjnym.

System teleinformatyczny S46 działa na podstawie art. 46 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...