W Rzeszowie powstaje „Krajowe Centrum Wsparcia Ofiar Dezinformacji i Hejtu”. Będzie ono realizować zadania wsparcia ofiar dezinformacji, mowy nienawiści i hejtu w różnych obszarach. Przewidziano wsparcie w zakresie psychoterapii, zdefiniowania źródeł dezinformacji i hejtu związanych z ofiarą czy pomoc prawną w pociągnięciu do odpowiedzialności sprawców zaistniałych zdarzeń. Jednym z podejmowanych działań jest zorganizowanie konferencji MEDIA INFO 2024.
Fundacja Oksymoron – Instytut Badań Społecznych i Mediów oraz działający w ramach Fundacji HUB fact-checkingowy działają w Rzeszowie. W ramach Rady Programowej złożonej z naukowców, medioznawców, psychologów, analityków, prawników podjęto decyzję o stworzeniu “Krajowego Centrum Wsparcia Ofiar Dezinformacji i Hejtu”.
Centrum prowadzić będzie badania i analizy, które maja stać się źródłem informacji i danych dla instytucji państwowych w pracach nad poprawą sytuacji w sieci ze szczególnym uwzględnieniem dezinformacji i hejtu. Wsparciem działania jest Rezolucja Parlamentu Europejskiego z dnia 18 stycznia 2024 r. w sprawie rozszerzenia unijnego wykazu przestępstw o nawoływanie do nienawiści i przestępstwa z nienawiści.
Twórcy Centrum chcą także prowadzić politykę informacyjną i edukacyjną społeczeństwa, by walczyć ze szkodliwymi zjawiskami. Jednym z działań jest prowadzona właśnie konferencja.
Konferencja MEDIA INFO 2024
22 i 23 lutego to dni, w których w Rzeszowie odbywa się Konferencja MEDIA INFO 2024 – Dezinformacja i hejt w erze sztucznej inteligencji. Jej organizatorką jest Fundacja Oksymoron przy udziale Urzędu Miasta Rzeszowa. Patronat honorowy nad konferencją objął między innymi Minister Cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski oraz Krajowe Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa.
W trakcie konferencji , eksperci z dziedziny nauki, mediów, analitycy, psychologowie i dziennikarze będą rozmawiać o skutkach szerzącej się dezinformacji i hejtu w czasach, gdy powszechna jest sztuczna inteligencja. Zostanie przeprowadzona próba oceny, jaki ma to wpływ na budowanie świadomości społecznej i czy AI może stanowić narzędzie do walki z negatywnymi zjawiskami.
Omówiony zostanie psychologiczny aspekt wpływu hejtu na świadomość jego ofiar.
Konferencja to również cztery szkolenia. Obejmują one analizę wpływu dezinformacji na decyzje, jakie podejmujemy w życiu społecznym, biznesowym i politycznym. Zaprezentują, jak czytać media, rozpoznawać źródła i czym się kierować w rozpoznawaniu nieprawdziwych informacji.
Instytut Monitorowania Mediów (IMM) zaprezentuje doświadczenia swojego działania od ponad 20 lat. Uzupełnieniem będzie nauka rozpoznawania dezinformacji i zachowań hejterów przeprowadzona przez działający przy Fundacji Oksymoron HUB fact-checkingowy.
Źródło: Fundacja Oksymoron