TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Korea Północna wchodzi na rynek półprzewodników przez atak hakerski

Południowokoreańska narodowa służba wywiadowcza (NIS) twierdzi, że Korea Północna chce produkować własne półprzewodniki. Ich przeznaczeniem mają być programy zbrojeniowe. Jednak w tym celu musi ominąć nałożone na nią sankcje. To właśnie w tym celu północnokoreańscy hakerzy włamali do serwerów dwóch firm produkujących sprzęt do wytwarzania półprzewodników.

NIS wydała oświadczenie, w którym informuje, że przeprowadzone przez północnokoreańskich hakerów ataki doprowadziły do wycieku „rysunków projektowych produktów i zdjęć obiektów” dwóch producentów półprzewodników. Nie podano jednak danych tych firm. Nie wiadomo też, kim dokładnie byli hakerzy czy jakie grupy reprezentowali.

W związku z tymi trendami hakerskimi możliwe jest, że Korea Północna przygotowuje się do produkcji własnych półprzewodników z powodu trudności w ich pozyskiwaniu wynikających z sankcji nałożonych na Koreę Północną i zwiększonego popytu na broń, taką jak satelity i pociski rakietowe poinformowała natomiast NIS.

Współpraca Korei Północnej z Rosją

Już wcześniej  ukraińskie, amerykańskie i południowokoreańskie służby przekazywały informacje na temat coraz bliżej współpracy Rosji i Korei Północnej. We wrześniu 2023 r. spotkali się przywódcy tych państw – Wladimir Putin i Kim Dzong Un. Od tego czasu Korea Północna wysłała do Rosji ok. 67 tys. kontenerów z amunicją.

To prawdopodobny powód starań Korei o rozszerzenie swojej działalności o produkcje półprzewodników, do czego prowadzić ma atak hakerski. Mogłoby to zostać wykorzystane w w programach zbrojeniowych.

Współpraca między Koreą Północną i Rosją to także przekazywanie tej pierwszej technologii satelitarnej. W listopadzie 2023 r. umieściła ona pierwszego satelitę szpiegowskiego na orbicie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...