Współczesność pokazuje, że musi zmienić się podejście do partycypacji społecznej. Tradycyjne konsultacje to obecnie za mało. Szczególnie jeśli dotyczą ważnych spraw, które płyną na wielu obywateli i obywatelek. Dlatego Ministerstwo cyfryzacji tworzy dokument, który pozwoli brać udział w budowaniu państwa cyfrowego wielu osobom, również spoza branży IT. Konsultacje w tej sprawie prowadzone są do 10 kwietnia.
Cyfryzacja jest obecnie ważnym elementem życia wielu ludzi. Tak zawodowego, jak i prywatnego. W debacie publicznej wiele jest tematów z jej obszaru takich jak trendy, procesy i regulacje dotyczące cyfryzacji. Rozpalają one emocje i prowadzą do gorących dyskusji.
Dlatego ministerstwo cyfryzacji mając świadomość, jak ważna jest to kwestia, podchodzi do nich z nowym podejście. Szerokie konsultacje pozwolą wielu osobom mieć realny wpływ na kształt tego, co w ministerstwie jest procedowane. Przygotowywany jest dokument dotyczący „Polityki partycypacji i transparentności Ministerstwa Cyfryzacji”. Zbieranie głosów obywateli odbywa się jeszcze przez rozpoczęciem prac legislacyjnych.
Zgodnie z nowymi wytycznymi projekty ustaw będą konsultowane trzykrotnie:
1. Pierwsze konsultacje będą się odbywały jeszcze na etapie założeń do projektu,
2. Następnie zostaną przeprowadzone konsultacje przed wysłaniem projektu do Rządowego Centrum Legislacji,
3. Kolejne konsultacje będą miały miejsce już na etapie rządowym.
Ministerstwo cyfryzacji w prowadzonych właśnie konsultacjach zadaje następujące pytania:
1. W jaki sposób skutecznie włączać obywateli niezajmujących się na co dzień polityką cyfrową, w dyskusję na temat działań Ministerstwa – zarówno ściśle legislacyjnych, jak i pozalegislacyjnych?
2. Jak powinien wyglądać wzorowy proces konsultacji aktów legislacyjnych na etapie przed wpisaniem projektu do wykazu prac Rady Ministrów? Na ile reguły sformułowane w ramach „7 zasad konsultacji” wymagają aktualizacji?
3. W jaki sposób i jakimi kanałami Ministerstwo powinno informować o prowadzonych działaniach związanych z partycypacją społeczną?
4. Jakie techniki partycypacyjne i narzędzia cyfrowe powinny zostać wdrożone, by zapewnić skuteczne zbieranie głosów obywateli i interesariuszy, a na późniejszym etapie – ich efektywną analizę?
Odpowiedzi na nie i sugestie dotyczące założeń sformułowanych w załączonym dokumencie można przesyłać na adres: konsultacje@cyfra.gov.pl do 10 kwietnia 2024r.
Źródło:gov.pl