TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Konsultacje DSA w Polsce. Podsumowanie i wnioski

Od 17 lutego 2024 r. w Unii Europejskiej stosowany  jest akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Nowe przepisy poprawiają bezpieczeństwo bezpieczeństwo użytkowników w sieci oraz wspierają walkę z nielegalnymi treściami w internecie. DSA doprecyzowuje kwestie dotyczących moderowania treści. Ministerstwo cyfryzacji zakończyło konsultacje społeczne projektu ustawy implementującej unijną regulację.

– W trakcie konsultacji publicznych chcieliśmy poznać opinię nt. kwestii, które wymagają uzupełnienia lub poprawy w opracowanym projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną – to bowiem poprzez zmiany w tej ustawie wdrażamy DSA w Polsce. Wcześniejsze konsultacje założeń wdrożenia DSA prowadzone w styczniu br. pokazywały, że jest duże zainteresowanie tą legislacją – mówi Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji.

Co wiemy po konsultacjach?

Konsultacje ministerstwa cyfryzacji w sprawie ustawy implementującej DSA do prawa polskiego prowadzone były od 14 marca do 15 kwietnia 2024 r. Zaproszono do nich zainteresowane strony jak:
– izby gospodarcze,
– organizacje pozarządowe,
– przedstawiciele i przedstawicielki nauki.

W sumie uwagi zgłosiło 19 organizacji. 9 z nich przekazały izby gospodarcze, 8 organizacje pozarządowe, 1 organizacja prawno-autorska, 1 kancelaria prawna.

Większość potwierdziła kierunki wskazywane w projekcie ustawy. Jest to chociażby wyznaczenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako głównego regulatora odpowiadającego za nadzór nad DSA przy wsparciu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nie zakwestionowana też zakresu ustawy.

– W Ministerstwie Cyfryzacji będą teraz prowadzone prace nad dokładnym przeanalizowaniem zgłoszonych uwag i naniesieniem potrzebnych zmian w ustawie. Dzięki temu chcemy zapewnić, że przepisy DSA będą należycie egzekwowane w kraju – zapewnia Standerski.

Większe bezpieczeństwo w sieci

– Nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo w Internecie na kilka sposobów. Po pierwsze, wymuszą na platformach internetowych wdrażanie bardziej rygorystycznych środków bezpieczeństwa, takich jak szyfrowanie danych użytkowników czy zwiększenie kontroli nad treściami publikowanymi na ich platformach. Po drugie, mogą umożliwić organom ścigania szybsze i skuteczniejsze działanie w zwalczaniu nielegalnych działań online, co może zniechęcić potencjalnych przestępców. Dodatkowo precyzyjne wytyczne dotyczące moderowania treści mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się szkodliwych lub nielegalnych materiałów w sieci, co może z kolei przyczynić się do poprawy ogólnego bezpieczeństwa użytkowników w Internecie – dodał Dariusz Standerski.

Przepisy ujednolicą procedury usuwania nielegalnych treści z internetu w całej UE. Platformy będą musiały stworzyć system raportowania nielegalnych treści. Dane wrażliwe będą chronione zgodnie z przyjętym RODO, chociaż DSA wprowadza dodatkowe rozwiązania. Chodzi m.in. o brak możliwości wykorzystywania przez platformy danych osób nieletnich i wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych. 

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze