YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak nadciąga konkurencja. To PeerTube, czyli zdecentralizowana platforma bez reklam, która szanuje prywatność użytkowników. Czy pokona YouTube’a?
YouTube jest obecnie najpopularniejszą platformą do udostępniania i oglądania treści wideo. Jednak to, że jest najpopularniejsza nie oznacza, że jest jedyna. W internecie znajdują się inne podobne oferty. Jedną z nich jest PeerTube.
PeerTube- co to takiego?
PeerTube pozbawiona jest wad, które doskwierają użytkownikom YouTube’a. Chodzi o reklamy oraz śledzenie. Platforma opiera się na zdecentralizowanej sieci jak Mastodon. Działa zatem odmiennie niż YouTube, ale też niż Twitch czy Vimeo. Platforma pozwala tworzyć własne serwery (instacje) z materiałami wideo i każdy użytkownik jest współtwórcą sieci. Każda taka instancja ma własne zasady i prawa, które ustala użytkownik, co ma zagwarantować wolność słowa.
PeerTube opiera się na protokole ActivityPub. Dla uniknięcia przeciążenia sieci wykorzystywany jest model komunikacji Peer-to-peer (P2P). Oferuje także integracje z Mastodonem.
Jak działa PeerTube?
Na platformie nie ma śledzenia użytkowników i zbierania o nich informacji, by oferować im filmy czy reklamy do nich dostosowane. W ogóle nie ma tam reklam. Użytkownik może swobodnie wyszukiwać wideo lub całe stworzone platformy.
Aktualizacja PeerTube – v6 dodaje nowe funkcje do platformy. Jest to chociażby zabezpieczanie wideo hasłem, przez co możliwe jest tworzenie materiałów premium dla wtajemniczonych użytkowników lub całkiem prywatnych. Na osi czasu filmu mogą się pojawiać (podobnie jak na YouTubie) podświetlenia wskazanego momentu czy też rozdziały. Możliwość aktualizowania materiałów dostępna dla użytkowników sprawia, że po wgraniu nowej wersji, stara zostaje usunięta.
Na razie PeeTube nie jest zbyt popularny i trudno wyrokować, czy dzięki oferowaniu funkcji pozbawionych wad i zachowujących zalety YouTube’a ma szanse go przebić. Warto jednak znać tę możliwość i samemu sprawdzić jej funkcjonalność.
Źródło: purepc.pl, Framablog, joinpeertube.org