TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

O nowym, wielopokoleniowym świecie na Kongresie Gospodarki Senioralnej

Redakcja ISPortal od lat śledzi aktywność Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej, głównie w zakresie edukacji cyfrowej skierowanej do osób starszych. Hasłem tegorocznego Kongresu Gospodarki Senioralnej były równe szanse, poruszano także tematykę współpracy międzypokoleniowej i cyberbezpieczeństwa.

Marzena Okła-Drewnowicz, ministra do spraw polityki senioralnej w obecnym rządzie zwróciła uwagę na zmiany demograficzne. Aktualne trendy wskazują, że procent seniorów w społeczeństwie będzie zwiększał się przez kolejne lata, przez co rośnie znaczenie solidarności międzypokoleniowej. Prelegentka przedstawiła także zarys aktualnej polityki senioralnej rządu.

Marzena Okła-Drewnowicz

W trakcie debaty “Równość i włączenie” Krzysztof Balon, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, wyraził przekonanie, że unijne działania w zakresie współpracy i tworzenia wielopokoleniowego rynku pracy, nie są obecnie wystarczające. Piotr Krasuski, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego (DZF) w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, omówił następnie podstawowe założenia aktu dostępności cyfrowej, a w szczególności wymogi funkcjonalności stawiane już producentom urządzeń cyfrowych. Wspomniał przy tym o wymogu stosowania trybu głosowego w komunikacji z urządzeniem, prostego języka tej komunikacji oraz możliwości zmiany wielkości czcionek. W przepisach mowa jest o dostosowaniu do osób ze szczególnymi potrzebami. Marzena Rudnicka, prezeska KIGS zwróciła tu uwagę na potrzebę zmiany języka podkreślając, że osoby starsze nie mają szczególnych potrzeb, ale potrzeby naturalne, wynikające z wieku.

PIotr Krasuski

W bloku tym poruszano także dostęp osób starszych do zmieniających się usług bankowości detalicznej. Dużo uwagi poświęcono przy tym pierwszemu w Europie programu certyfikacji usług i produktów promujący ich dostępność dla klientów 60+ o nazwie OK SENIOR. Temat produktów finansowych bezpośrednio łączy się też z cyberbezpieczeństwem, o czym mówił Maciej Chlebowski z BNP Paribas.

Marzena Rudnicka wskazała, że największym wyzwaniem dla seniorów w bankowości jest odróżnienie prawdziwej informacji od oszustwa. Zapowiedziała także premierę opartej o sztuczną inteligencję aplikacji “N” wspierającej bezpieczeństwo cyfrowe seniorów.

Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB w Fundacji Integracja, podkreślił, że w sferze prawnej dzieje się już dużo, co z kolei daje nam narzędzia do wpływania na instytucje państwowe.

Druga część kongresu poświęcona była osobom dojrzałym na rynku pracy. Anna Dyjas-Pokorska i Sylwia Pawłowska z Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przedstawiły raport Osoby 50+ jako pracownicy przyszłości: szanse i wyzwania. Wynika z niego, że osoby z wyższym wykształceniem chcą być wyraźnie dłużej aktywne na rynku pracy.

Przedstawione zostały trzy wynikające z badań persony ich motywacje oraz wskazówki dla pracodawców (takie jak: dodatkowe wolne i zmniejszenie wysiłku, docenienie, wyjazdy integracyjne, szkolenia i kursy, coaching, zajęcia sportowe), które szczególnie doceniają starsi pracownicy w poszczególnych grupach.

Temat ten kontynuowali uczestnicy debaty na temat rynku pracy pod tytułem Przeprojektowanie trzeciej ćwiartki. Nowa era dojrzałości. Eksperci zauważyli, że rynek pracy się zmienia. Czas na nowe podejście do dojrzałych pracownic i pracowników. Potrzebują tego zarówno pracodawcy, jak i osoby zatrudnione. Dojrzałość, a nawet wiek emerytalny nie muszą, i dla wielu osób dziś nie oznaczają, końca zawodowej realizacji. Debatę prowadziła Marzena Strzelczak (Forum Odpowiedzialnego Biznesu).

Anna Jawor-Joniewicz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych podkreśliła, że proces starzenia się społeczeństw zachodzi w całej Europie. Jako pozytywny przykład kraju wdrażającego szeroki program adaptujący społeczeństwo do tych zmian, wskazała Finlandię. Działania obejmowały tam m.in. zmianę stereotypów dotyczących osób dojrzałych, dotyczących np. wolniejszego uczenia się.

Wojciech Kowalczyk z Biura Reklamy TVP S.A. wskazał następnie jak wygląda komercyjne podejście do dojrzałych konsumentów w tradycyjnych mediach. Osoby dojrzałe (50+) pojawia się tu rzadziej niż wynika to z demografii i najczęściej przedstawione są w sytuacjach stereotypowych (babcia i dziadek, często u lekarza). Okazuje się, że problem zaczyna się już w samej branży reklamowej, która rzadko zatrudnia dojrzałych pracowników.

W debacie dotyczącej edukacji mówiono o roli pracodawców, gmin, ośrodków publicznych oraz organizacji pozarządowych w edukacji osób dojrzałych. Wskazano także społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) jako nowa ścieżka w budowaniu dostępności do produktów i usług.

Operatorów może też zainteresować rosnący popyt na opaski SOS pozwalające na wysłanie sygnału alarmowego i jednoczesne powiadomienie o aktualnej lokalizacji posiadającej ją osoby.

Kongres zakończyła Debata Pokoleń, w której udział wzięli: Kacper Raciborski (Fundacja Innovations Hub), Kira Sukhoboichenko (Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków), Teresa Godlewska (autorka książki „66 powodów do szczęścia”), Elżbieta Ostrowska (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz Janusz Marszałek (Polska Unia Seniorów). W jej ramach przedstawiono przełamujące schematy sposoby myślenia o starości i świecie wielopokoleniowym.

– Rozmawiając z osobami młodszymi i dużo młodszymi, nie odczuwam tej różnicy wieku, widzę jednak, że wśród osób w wieku podobnym do mnie, to postrzeganie jest inne – zauważyła Teresa Godlewska (94 lata). – Moi rówieśnicy często czują się starzy i pod tym względem jestem od nich inna.

Temat seniorów, jako klientów małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych będzie też podjęty na najbliższym Zjeździe MiŚOT.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej jest fundacją powołaną by pomagać przedsiębiorcom i podmiotom publicznym w dostosowaniu oferty, obsługi oraz komunikacji do potrzeb dojrzałego klienta.

Czytaj także:

Pomyślmy o seniorach – rozmowa z Marzeną Rudnicką, prezeską Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej – ISPortal

Seniorzy jako rosnąca grupa klientów usług telekomunikacyjnych – ISPortal

Polscy seniorzy i internet na tle innych państw EU – ISPortal

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze