TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Komputery dla czwartoklasistów

Rząd chce inwestować w młodych ludzi, dlatego jesienią 370 tys. uczniów czwartych klas szkół podstawowych otrzyma komputer. Sprzęt komputerowy ma służyć nie tylko do nauki, ale również do rozrywki. To kolejny krok na drodze do walki z wykluczeniem cyfrowym. Tym razem działania skierowane są do najmłodszych.

–  Dzisiaj komputer jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia sprawne posługiwanie się nowymi technologiami i przełamywanie barier w dostępie do edukacji. Uczniowie muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby móc sprawnie poruszać się we współczesnym świecie – stwierdził Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Zakupione komputery będą dostarczane do organów prowadzących szkoły. Chociaż na razie przeznaczone są dla uczniów klas czwartych, to w przyszłości program ma być rozszerzony. Przeznaczono na niego 760 mln zł. Pojawią się przetargi na komputery dla nauczycieli i innych roczników uczniów.

– Nowoczesne nauczanie to wykorzystanie nowych technologii, rozwijanie kompetencji cyfrowych, ale też przekazywanie wiedzy w atrakcyjny sposób. Dlatego planujemy również zaopatrzyć w komputery nauczycieli – przetarg na zakup sprzętu zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku – zapowiedział minister Cieszyński.

W pierwszej kolejności komputery do uczniów i uczennic klas czwartych trafią z uwagi na takie rekomendacje ekspertów. Dzieci w tym wieku:
– zaczynają naukę większej liczby przedmiotów,
– mają zajęcia z informatyki,
– rozwijają umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach,
– mają podstawę programową uwzględniająca konieczność korzystania z komputera.

–  Chcemy, żeby docelowo były przekazane uczniom na własność, aby z tego sprzętu korzystały całe rodziny. Zależy nam na tym, żeby program ten został w szkołach na stałe, a kolejne roczniki również otrzymywały takie wsparcie – zapewnia Cieszyński.

Przekazanie komputerów uczniom ma też ułatwić pracę nauczycieli, którzy będą mogli prowadzić zajęcia dla dzieci posiadających taki sam sprzęt. Ma to wyeliminować nierówności. W dalszej kolejności program ma doprowadzić do odejścia od podręczników i zeszytów ćwiczeń w tradycyjnej, papierowej formie, którymi wypchane są szkolne plecaki.

To kolejny tego typu program po akcji z 2022 roku, gdy zakupiono laptopy, komputery i tablety dla ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich. Mając w pamięci to, co działo się w czasie pandemii i edukacji online, jak wtedy wiele dzieci odciętych było od dostępu do edukacji nie tylko z uwagi na zamieszkiwanie tzw. białych plam, ale także przez właśnie brak sprzętu, pozostaje się cieszyć, że w końcu coś się zmieni w tym zakresie. Lepiej późno niż wcale.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...