Kolegium ds. cyberbezpieczeństwa oceni Huawei

Procedowana nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma wprowadzić ocenę ryzyka dostawców IT. Zdaniem Ryszarda Hordyńskiego, dyrektora Huawei Polska, może wpłynąć to na obecność firmy na polskim rynku.

Hordyński, podczas minionego Forum Ekonomicznego w Karpaczu, wyraził przekonanie, że zmiany prawne mogą być niedobre dla obecności firm z Chin w Polsce. „Ta ustawa na pewno jest bardzo dobrym ruchem w kierunku budowania lepszego systemu cyberbezpieczeństwa. Niemniej jednak, można ją odczytywać jako ustawę wymierzoną w nas. Jesteśmy jednym z największych dostawców, który pochodzi z Chin i cóż, można odczytywać, że zapisy związane z prawami człowieka i szeregiem innych kryteriów, które nie są obiektywne i transparentne, istotnie mają związek z naszą firmą” – dodał dyrektor Huawei Polska.

Przedstawiciele firmy z Chin obawiają się, iż wspomniane kolegium, poza kwestiami bezpieczeństwa, będzie kierowało się bieżącą polityką.

W przypadku uznania Huawei za dostawcę wysokiego ryzyka operatorzy nie mogliby od dostawcy kupować nowego sprzętu i oprogramowania. Wprowadzone wcześniej do użytku urządzenia musiałyby być usunięte w ciągu 5 lat. 

Źródło: gazetaprawna.pl