TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KE popiera roaming z Ukrainą

Dwa miesiące temu pojawiła się informacja o wyrażeniu zgody na wprowadzenie specjalnego roamingu dla uchodźców z Ukrainy. Teraz natomiast wdrożenie zasady roam-like-at-home w relacji  miedzy państwami UE a Ukraina pojawiło siew opublikowanym przez Komisję Europejską wniosku.

Wniosek Komisji Europejskiej o wdrożenie zasady roam-like-at-home (LRAH) w relacji państwa UE – Ukraina jest elementem nowelizacji umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z Unią Europejską. Umowa została zawarta w 2014 roku. Ukraina jest kandydatką do  członkostwa w Unii Europejskiej, a LRAH ma być elementem wdrożenia umowy o wolnym handlu.

Wniosek zostanie teraz rozpatrzony przez Radę Unii Europejskiej. Po osiągnięciu porozumienia przez Radę, Komitet ds. Handlu UE–Ukraina będzie musiał podjąć wspólną decyzję, aby móc wprowadzić zasady jednolitego rynku – podaje w oficjalnym komunikacie Komisja Europejska.

Operatorzy telekomunikacyjni z Ukrainy już w kwietniu 2022 roku podejmowali działania w celu zabezpieczenia przystępnego cenowo roamingu czy połączeń międzynarodowych między UE a Ukrainą. Teraz opublikowany przez KE dokument jest swego rodzaju zwieńczeniem ich starań. Chociaż nie wymusza on na Ukrainie zaadoptowania jednolitej stawki, to ma ona wdrożyć ją w ciągu trzech lat. Obecnie stawki w Ukrainie są niższe niż te obowiązujące w UE. W Ukrainie jest to 0,2 eurocenta, natomiast stawka Unii Europejskiej to 0,4 eutocenta.

Źródło: ccnews.pl

Czytaj także:


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...