TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KE i BEREC: Operatorzy powinni zapobiegać przeciążeniom sieci. Mogą skorzystać ze szczególnych uprawnień

Jak wiemy, wszystkie rządy w Unii Europejskiej wprowadziły wiele restrykcji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Nauczanie online, zdalna praca, korzystanie z platform streamingowych – wszystko to zwiększyło zapotrzebowanie na internet.

Komisja Europejska i BEREC wystosowały wspólne oświadczenie na temat tego, jak poradzić sobie ze zwiększonym popytem na internet z powodu pandemii Covid-19.

„Wzrost ruchu internetowego do tej pory nie spowodował ogólnego przeciążenia sieci. Dane zgromadzone dotychczas od europejskich operatorów wskazują jednak, że ruch internetowy jest wzrastający, dlatego KE i BEREC podejmują działania, aby internet funkcjonował w sposób prawidłowy” – czytamy w oświadczeniu.

W stanowisku KE i BEREC podkreślono, że „operatorzy są uprawnieni do wyjątkowego zarządzania ruchem, aby zapobiec przeciążeniu sieci.  Mogą z nich korzystać, jeżeli takie środki zarządzania ruchem są niezbędne do rozwiązania lub zapobiegania przeciążeniu. Dostawcy usług mogą je stosować tak długo, jak będzie to konieczne”.

Jednocześnie przypominają, że zabrania się  operatorom blokowania lub spowalniania internetu, a także stosowania nieobiektywnych środków zarządzania przepustowością internetu. Powinny być one przejrzyste, niedyskryminacyjne, proporcjonalne i oparte na względach technicznych. Nie powinny się odnosić do  prezentowanych treści ani podejmowanych tematów.

Źródło: berec.europa.eu

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...