Kandydat na stanowisko Prezesa UKE zaopiniowany pozytywnie

618
klaster_bem1

Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii pozytywnie zaopiniowała wniosek premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dr hab. Jacka Oko.

Kandydaturę Jacka Oko oficjalnie przedstawił Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Odczytał on życiorys kandydata i stwierdził, że jest w pełni przeświadczony o jego „wysokim stopniu kompetencji i unikalnym miksie doświadczeń biznesowych i naukowych”. Jacek Oko miał następnie krótkie i dość ogólne wystąpienie. Skupił się w nim na budowie sieci 5G i konieczności wdrożenia przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. „Musimy wykonać bardzo istotny krok w budowaniu gospodarki i społeczeństwa informacyjnego. W ciągu kilkunastu dni na uczelni musieliśmy przestawić proces komunikacji 30 tysięcy ludzi na komunikację elektroniczną. Pokazało to dobrze, jakie wyzwania jeszcze przed nami stoją” – stwierdził między innymi. Zaznaczył też, że jego zdaniem regulator rynku ma charakter wspierającego moderatora, działającego na rzecz konsumentów.

Posłowie zadali następnie kilka pytań, które były w zasadzie formalnością. Istotna wydaje się w nich jednak deklaracja, że w zakresie wdrażania i budowy sieci 5G kandydat widzi miejsce by wspierać polskie rozwiązania, wskazując na obecną we Wrocławiu Nokię i firmę Ericsson. – „Można szukać rozwiązań, które będą wspierały polskich operatorów, polskie firmy” – podkreślił. Jego zdaniem aukcja 5G częstotliwości 3,6 GHz dla sieci 5G powinna być ponownie ogłoszona jak najszybciej, wkrótce ma jednak dopiero ocenić jaki termin jest realny na przygotowanie odpowiedniej procedury.

Kandydat zasygnalizował też, że za jego kierownictwa urząd może się zmienić (padło także słowo „restrukturyzacja”), nie chciał jednak zdradzić w tym zakresie więcej szczegółów.

Ostatecznie w głosowaniu Sejmowej Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii za Jackiem Oko głosowało 12 osób, jeden przeciwko, a 3 osoby wstrzymały się od głosu. Kolejny krok procesu wyboru Prezesa UKE to głosowanie sejmowe.