TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Już 2 miliony Polaków ma aplikację mObywatel

Rok temu z aplikacji mObywatel korzystało 892 tysiące osób. Dzisiaj są to już ponad 2 miliony. Aplikacja łączy w sobie wygodę i bezpieczeństwo, pozwala mieć zawsze przy sobie komplet potrzebnych dokumentów bez noszenia ich w wersjach analogowych.

– Kiedy zaczynał się 2020 rok z aplikacji mObywatel korzystało dokładnie 892 335 użytkowników. Dziś w swoich telefonach ma ją 2 051 356 osób – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Do zalogowania do aplikacji mObywatel potrzebny jest profil zaufany. W ostatnim roku wielu Polaków go założyło, gdyż był także potrzeby do korzystania z innych e-Usług oferowanych na stronach rządowych (o czym pisaliśmy w podsumowaniu https://isportal.pl/e-uslugi-w-2020-roku/). Ale to pozwala, by jeden z elementów aplikacji – mTożsamość korzystała z Rejestru Dowodów Osobistych. Po zalogowaniu do aplikacji są tam wszystkie informacje, które znajdują się w dowodzie osobistym, także zdjęcie.

– Możemy z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie – mówi minister Marek Zagórski.

mObywatel dla kierowców

Jak informuje Marek Zagórski od 5 grudnia w aplikacji znajduje się mPrawo Jazdy, na które czekało wielu Polaków. Jest tam także mPojazd  – rozwiązanie dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów, czyli wszystkich zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.

Znajdują się tam dane pojazdu: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego oraz informacje o ubezpieczeniu OC pojazdu: nazwa ubezpieczenia, seria i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat przypominający.

Oprócz mPojazdu i mPrawa Jazdy w aplikacji znajduje się także licznik punktów karnych pozwalający sprawdzić stan konta w każdej chwili.

Zdrowie w telefonie

W mObywatelu znajdziecie też swoje e-recepty. Dzięki tej usłudze w aptece wystarczy wybrać w telefonie e-receptę, którą chcemy zrealizować, a farmaceutce pokazać ekran z wyświetlonym kodem QR. Można też numer PESEL osoby, na którą wystawiona jest recepta oraz kod spod e-recepty. To wystarczy do realizacji e-recepty w aptece.

Edukacja i mObywatel

Także dokumenty związane z edukacją mogą znajdować się w aplikacji. Chodzi tutaj o mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką. Cyfrowa ich forma jest tak samo ważna jak tradycyjna. Upoważnia do zniżkowych przejazdów, wejść do kin czy teatrów.

Jeśli dana szkoła lub uczelnia chciałaby wziąć udział w programie, powinna zgłosić się wypełniając odpowiedni formularz. Z wydawaniem mLegitymacji nie wiążą się żadne koszty ani dla ucznia/studenta ani dla szkoły/uczelni, gdyż nie trzeba kupować dodatkowego sprzętu czy oprogramowania.

W aplikacji jest także usługa Polak za granicą, która podpowiada w razie kłopotów podczas wyjazdów jak zadbać o własne bezpieczeństwo w danym rejonie świata.

Podsumowując korzyści z posiadania aplikacji mObywatel w telefonie:
– bezpieczne pobieranie i okazywanie swoich danych (nie trzeba mieć dowodu osobistego przy odbiorze paczki na poczcie czy kontroli biletów w pociągu
– realizacja e-recept bez podawania numeru PESEL
– potwierdzenie uprawnień kierowcy
– sprawdzanie punktów karnych
– sprawdzanie i okazywanie danych swojego samochodu

Aplikację mObywatel  mogą pobrać użytkownicy urządzeń z systemami Android i iOS. Informacje na ten temat jak i gdzie to zrobić znajdują się na stronach rządowych.

Źródło: www.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze