TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Jedni operatorzy tracą, a inni zyskują

Pierwszy kwartał 2023 roku to przeniesienie ponad 360 tysięcy numerów w sieciach stacjonarnych. Oznacza to wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału. Dwóch z największych operatorów straciło, a dwóch zyskało użytkowników. Ogólnie jednak straty przewyższają zyski.

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport przeniesień numerów w sieciach mobilnych i stacjonarnych. Raporty przedstawiają statystyki przenoszenia numerów z wykorzystaniem zarządzanego przez Prezesa UKE systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD).

Przeniesienia numerów w sieciach mobilnych

W pierwszym kwartale 2023 r. przeniesiono łącznie 360 137 numerów. Tym samym odnotowano wzrost o 3,5 tysiąca przeniesień w stosunku do czwartego kwartału 2022 r., gdy przeniesiono ich 356 571.

Najwięcej numerów zostało przeniesionych już w styczniu – 124 953 numery. W lutym i marcu liczba przeniesionych numerów wyniosła po 112 453.

Czterech największych operatorów odnotowuje straty

Pośród czterech największych operatorów mobilnych dwóch zamknęło bilans kwartalny na minusie, a dwóm udało się zyskać. Jednak ogólny bilans w tej grupie wychodzi na minus.

Polkomtel, który jest operatorem Plusa, odnotował stratę na poziomie 38,5 tysiąca numerów. Orange Polska straciło 16,9 tysięcy użytkowników kart SIM. Operator Play – firma P4 zyskała 18,4 tys. użytkowników kart SIM, a T-Mobile odnotował zysk na poziomie 13,9 tys. osób.

Jak można zauważyć ogólnie w przypadku czterech największych operatorów nastąpiła utrata klientów, dlatego że liczba utraconych numerów nie zbilansowała się zyskanymi.  

Straty wyniosły 55 497, a zyski 32 340 numerów.

Gdzie odeszli abonenci?

Abonentów można odszukać w dalszej części raportu uwzględniającej nie tylko największe sieci telefonii mobilnej, ale też pozostałych operatorów. Netia S.A. zamknęła kwartał z 3 011 numerami na plusie, Multimedia Polska Sp. z o.o. zyskała 718 numerów, a  TOYA Sp. z o.o. 201 numerów.

Tutaj widoczne jest też, że największa strata poza czterema największymi operatorami należy do UPC Polska Sp. z o.o. Firma utraciła w bilansie 4 751 numerów.

Przeniesienia numerów w sieciach stacjonarnych

Pierwszy kwartał 2023 r. to także przeniesienie 147 428 numerów w sieciach stacjonarnych. Najmniej takich decyzji podjętych było w styczniu, gdzie przeniesiono tylko 18 049 numerów. Natomiast luty i marzec to już ruch pomiędzy 64 i 65 tys. numerów. Największy ruch pojawił się na przełomie lutego i marca, gdy w dwa dni (ostatni dzień lutego i pierwszy dzień marca) przeniesiono w sumie ponad 85 tysięcy numerów.

Pełne raporty dotyczące przeniesień numerów w I kwartale 2023 r.:

 Źródło: uke.gov.pl, bik.uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...