W nowym obiekcie, który powstanie na Politechnice Lubelskiej, będą się kształcić informatycy. Ale będzie to także miejsce Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. Całość inwestycji to 100 mln zł i nazywa się IT Tower.
– Obecnie w Polsce na 1000 mieszkańców przypadają cztery roboty. Średnia dla Unii Europejskiej to 14. Musimy więc rozwijać nowoczesne technologie takie jak internet rzeczy, technologie chmurowe czy robotyka. I będzie się to działo w nowym Międzywydziałowym Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji Politechniki Lubelskiej – powiedział prof. Zbigniew Pater, rektor uczelni.
Dlatego na Politechnice Lubelskiej powstanie IT Tower. Budynek będzie miał osiem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. W sumie jego powierzchnia ma wynieść 11,8 tys. m2, a inwestycja pochłonie 100 mln zł. Jej finansowanie będzie pochodzić z rządowych funduszy.
– IT Tower będzie symbolem wejścia gospodarki i nauki regionu lubelskiego na nowe tory – zapewnił Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.
IT Tower to szansa na lubelszczyzny
– Dzięki temu wzmocnimy potencjał dydaktyczny, znajdziemy dobrych partnerów w biznesie i jednocześnie wypuścimy na lubelski rynek IT kolejnych informatyków – zapowiedział wiceminister finansów Artur Soboń.
– Będą tam nowoczesne i odpowiednio wyposażone laboratoria oraz ludzie, którzy będą realizowali nowe projekty badawcze. Liczę, że będzie to koło zamachowe Politechniki Lubelskiej – dodał prof. Zbigniew Pater.
Rozwój nowych technologii to przecież nie tylko budynki i laboratoria, ale przede wszystkim ludzie i ich wykształcenie. Prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju uczelni zapewnił, że ci, którzy będą kształceni w IT Tower będą stanowić wsparcie dla biznesu z zakresu cyberbezpieczeństwa.
– Nie jesteśmy już gospodarką, która konkuruje niskimi kosztami pracy, lecz gospodarką, która przyciąga zaawansowane technologicznie projekty, konkuruje na poziomie produktywności, innowacji i nowych rozwiązań, które chcemy pokazywać oraz sprzedawać także poza granice Polski – zapewnił wiceminister Artur Soboń.
Dodał, że w lubelskich firmach, które zatrudniają od dziesięciu osób wzwyż, w sektorze IT pracuje już osiem tysięcy osób. IT Tower ma być drogą do zwiększenia tego zatrudnienia do 25 tysięcy osób.
Źródło: kurierlubelski.pl