TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Internetowa bomba może uderzyć w Rosję – decyzja należy do kilkunastu osób

Akcje Anonymous, a także zwiększona aktywność rosyjskich hakerów, doprowadziły członków fundacji RIPE do rozważań nad całkowitym odcięciem Rosji od Internetu. Rozwiązanie to zależy obecnie od decyzji kilkunastu osób.

Napięcia po inwazji Rosji na Ukrainę skłaniają wielu dostawców usług internetowych do zastanowienia się, co jeszcze można zrobić, by wywrzeć presję na Władimira Putina. W całej Europie trwa, odczuwalne także przez polskich małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, natężenie cyberataków, których źródłem są rosyjscy hakerzy.

W takiej sytuacji pojawia się nieprawdopodobna wręcz koncepcja, by dla bezpieczeństwa i zwiększenia nacisku… całkowicie odciąć Rosję od Internetu.

Broń masowego rażenia

– Odcięcie sieci miałoby daleko posunięte skutki gospodarcze, ale byłoby też w pełni odwracalne, gdy spełni swe zadanie – zauważa ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa związany z polskimi operatorami telekomunikacyjnymi.

Co więcej, nasze źródła zbliżone do RIPE, która – przypomnijmy – jest niezależną fundacją wspierającą infrastrukturę internetową poprzez koordynację techniczną, potwierdzają, że taki scenariusz jest realny, a dokładniej mówiąc “możliwy do zrealizowania”.

– Działanie takie byłoby też całkowicie niezależne od sankcji nakładanych przez rządy. Przełożyłoby się między innymi na brak akceptacji prefiksów, co w konsekwencji spowodowałoby wyrzucenie z systemu transakcji za pomocą kart Visy i Mastercard – powiedział nam jeden z LiR-ów śledzących dyskusję wewnątrz RIPE.

To działa!

Najbardziej znaczącą działalnością RIPE jest prowadzenie Regionalnego Rejestru Internetowego (RIR) zapewniającego globalne zasoby internetowe i powiązane usługi (zasoby IPv4, IPv6 i numery AS). Organizacja ta zarządza także niezbędną do pracy Internetu adresacją IP. Jej członkowie o statucie LIR (lokalnych firm współzarządzających) rozpoczęli w sobotę intensywną dyskusję dotyczącą takiego scenariusza. Są to firmy z całego regionu EMEA, także rosyjskie świadczące usługi w Europie.

Operatorzy uświadomili sobie istnienie tej możliwości po serii ataków prorosyjskich hakerów na ich konta, po których zmieniono ustawienia ich adresacji tak, aby przestali funkcjonować w Internecie.

ukra

For English version:

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...