TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Intel inwestuje 3,5 mld dolarów w fabrykę chipów

Intel ogłosił modernizację fabryki chipów. Ma to usprawnić technologię  układania procesorów o nazwie Foveros. 3,5 mld dolarów przeznaczonych na unowocześnienie fabryki to nie koniec inwestycji. W sumie Intel planuje wydać 20 mld dolarów.

Fabryka chipów znajduje się w Rio Rancho w stanie Nowy Meksyk. Inwestycjaw jej modernizację to próba powrotu na pierwsze miejsce w produkcji chipów na świecie.

Intel przez dziesięciolecia był liderem w produkcji chipów. W ostatnim czasie został zdetronizowany przez Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. TSMC inwestuje miliardy dolarów w swoje fabryki. Głównie są na Tajwanie, ale także w Arizonie. Pat Gelsinger, nowy CEO Intela, nie traci jednak nadziei:

– Uważamy, że zajmie nam to kilka lat i nadgonimy – powiedział w programie „60 minutes”

Ale rozwój fabryki chipów to nie jedyna inwestycja, która znajduje się w planie tego nowego dyrektora generalnego. W sumie na dwie nowe fabryki w Arizonie przeznaczonych jest 20 miliardów dolarów.

Oznacza to również 700 nowych miejsc pracy w przeciągu 3 lat. Na konferencji prasowej z gubernatorem Nowego Meksyku – Michelle Lujan Grishamem szef produkcji – Keyvan Esfarjani wyszczególnił plan działania.

Oprócz miejsc pracy w gotowej fabryce, pojawia się też miejsca pracy w trakcie jej przygotowywania. To 1000 miejsc pracy w budownictwie.

Cała inwestycja ma się rozpocząć już w tym roku.

Źródło: www.cnet.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...