TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja w lutym prawie w celu inflacyjnym

Główny Urząd Statystyczny opublikował wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2024 r. Inflacja w lutym osiągnęła 2,8 proc., co jest kolejnym spadkiem. Wynik ten zbliża się do celu inflacyjnego ustalonego na 2,5 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2024 r. w porównaniu z lutym 2023 r. wzrosły o 2,8 proc. To kolejny spadek inflacji, która jest już blisko celu inflacyjnego – 2,5 proc.

Zmiana systemu wag

Zestawienia cen na początku roku publikowane są z opóźnieniem z uwagi na fakt, że Główny Urząd Statystyczny dokonuje wtedy aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Opiera się on na strukturze wydatków gospodarstw domowych, które z początkiem roku są analizowane. Sprawdzane jest ile gospodarstwa wydają na poszczególne towary i usługi, które elementy są najważniejszymi w budżetach domowych.

W 2023 r. w strukturze wydatków gospodarstw domowych obniżył się udział m.in. w:
– transporcie
– zdrowiu,
– wyposażeniu mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego,
– edukacji,
– łączności.

Więcej wydawano na:
– użytkowanie mieszkania lub domu,
– nośniki energii,
– żywność i napoje bezalkoholowe,
– restauracje i hotele,
– rekreację i kulturę.

Ceny w styczniu 2024 r.

Tak jak co roku wraz z publikacją cen za luty danego roku, publikowane są również ceny za styczeń. W styczniu 2024 r. inflacja wyniosła 3,7 proc. Wstępne szacunki pokazywały 3,9 proc., jednak zostały one ponownie opracowane po uaktualnieniu systemu wag w koszyku inflacyjnym.

W stosunku do grudnia 2023 r. w styczniu ceny wzrosły o 0,4 proc.

Za co obecnie płacimy więcej, a za co mniej?

Inflacja w lutym 2024 roku wyniosła 2,8 proc. Dużo droższe jednak były usługi niż towary. W przypadku tych pierwszych wzrost cen w stosunku do lutego 2023 r. wyniósł 7 proc. W przypadku tych drugich to 1,4 proc.

W porównaniu z miesiącem poprzednim ceny wzrosły o 0,3 proc. W tym wypadku wzrost cen usług to 1 proc., a cen towarów – 0,1 proc.

W przypadku cen żywności ich wzrost w lutym 2024 r. w stosunku do lutego 2023 r. wyniósł 2,7 proc. Podobnie wygląda sytuacja cen odzieży i obuwia – wzrost o 2,6 proc.

Największy wzrost cen pojawił się w kategorii edukacji. W porównaniu z adekwatnym miesiącem roku poprzedniego tutaj ceny są wyższe o 9 proc. Podobnie jest w przypadku restauracji i hoteli, których ceny w stosunku do litego 2023 r. wzrosły o 8,9 proc.

Na przeciwnym biegunie jest transport, którego ceny w lutym 2024 r. są niższe niż w lutym 2023 r. o 4 proc.

Ceny w telekomunikacji

W styczniu 2024 r. wzrost cen w łączności w stosunku do stycznia 2023 r. wyniósł 5,7 proc. W porównaniu z grudniem 2023 r. ceny również wzrosły. W tym wypadku o 0,4 proc.

Również w lutym 2024 r. widoczny jest wzrost cen w stosunku do lutego 2023 r. Wyniósł on 3,5 proc. W porównaniu ze styczniem ceny wzrosły o 1,1 proc.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze