Inflacja w lutym 2022 r. na poziomie 8,5 proc.

275

Główny Urząd statystycznych opublikował dane inflacyjne za luty 2022 r. Wygląda na to, że mamy spadek, bo inflacja w tym miesiącu wyniosła 8,5 proc. Jednak nie wiadomo jak długo to potrwa i czy wojna w Ukrainie jej nie przyspieszy.

Dopiero co publikowaliśmy informacje inflacyjne, które wynikały z raportu NBP. Przewidywania dotyczące inflacji w 2022 r. nie pozostawiały złudzeń co do tego, że inflacja dwucyfrowa zostanie z nami na dłużej. Jedna dane opublikowane przez GUS wskazują, że przynajmniej w lutym mieliśmy lekki spadek w tym zakresie.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 8,5proc. W rozbiciu wzrost cen usług wyniósł 9,1 proc., a towarów – 8,3 proc. W stosunku do miesiąca poprzedniego ceny odnotowały spadek o 0,3 proc.

Odnotowano pewne zmiany w koszyku analizowanych towarów i usług. Wzrósł udział wydatków na transport, zdrowie, rekreacje czy kulturę. Spadek odnotowano w udziale wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe, wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego.

Te zmiany spowodowały, że wpływ zmian cen w poszczególnych grupach na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem różni się od publikowanego przy wstępnych danych za styczeń br.

Źródło: stat.gov.pl