TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Implant mózgowy Neuralinka działa

Pierwszy człowiek, któremu wszczepiono implant mózgowy Neuralink, podzielił się nowymi szczegółami dotyczącymi powrotu do zdrowia i doświadczeń związanych z życiem z tą eksperymentalną technologią wspomagającą. Implant zapewnił mu większą swobodę i niezależność, w tym możliwość całonocnej gry w Sid Meier’s Civilization 6.

Współzałożyciel Neuralinka, Elon Musk, w styczniu ogłosił na Twitterze, że firma wszczepiła swój pierwszy interfejs mózg-komputer do głowy ludzkiego pacjenta, który dobrze się regeneruje po operacji. Miliarder również wtedy zasugerował, że implant działa dobrze. W kolejnej aktualizacji z lutego Musk skomentował, że anonimowy pacjent najwyraźniej całkowicie wyzdrowiał, a nawet potrafił użyć implantu do manipulowania kursorem myszki samą myślą.

20 marca Neuralink opublikował własną aktualizację na Twitterze w postaci dziewięciominutowej transmisji na żywo, w której 29-letni posiadacz implantu, Noland Arbaugh, wykorzystał tę technologię do gry w cyfrową wersję szachów, jednocześnie omawiając, jak życie z eksperymentalnym urządzeniem zmieniło jego życie.

Młodzieniec ujawnił również w późniejszej prezentacji Neuralinka opublikowanej na platformie X, że implant pozwolił mu grać w Mario Kart 8: Deluxe za pomocą sygnałów neuronowych odkodowanych przez technologię BCI.

– Granie w Mario Kart i zajmowanie drugiego miejsca wielokrotnie mnie zadziwiało, nie sądziłem, że to będzie możliwe, jakby… tydzień po rozpoczęciu korzystania z niego, to było niesamowite. Chociaż mój tata i mój kumpel nie pozwolili mi wygrać – powiedział Arbaugh.

Implant pomógł również Nolanowi rozpocząć naukę języka francuskiego i japońskiego, a ogólnie zniósł bariery w czytaniu. Podkreślił również, że w wyniku zabiegu nie doznał żadnych zmian poznawczych i mógł opuścić szpital dzień po dwugodzinnym zabiegu chirurgicznym.

Wkrótce po tym, jak Neuralink opublikował film, Musk ponownie podkreślił ambitne długoterminowe plany dotyczące tej technologii. Miliarder ma nadzieję, że ostatecznie implantaty zostaną wykorzystane do kierowania sygnałów bezpośrednio z kory ruchowej pacjenta do odpowiedniej części ciała, aby ominąć uszkodzone odcinki rdzenia kręgowego i przywrócić utraconą w wyniku paraliżu ruchliwość. Neuralink omawiał również możliwość wykorzystania implantów do stymulacji określonych regionów mózgu, aby pomóc niewidomym pacjentom widzieć za pomocą czujników.

Źródło: ign.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze