TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ile masz na koncie w ZUS? Sprawdź przez internet

Informacje o przyszłej emeryturze można znaleźć w internecie. Można to zrobić na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych.

Na PUE ZUS znajduje się informacja stanie konta ubezpieczonego w ZUS (IOSKU). Pokazuje ona stan środków na koncie oraz subkoncie w ZUS.

– Żeby zobaczyć ile zgromadziliśmy na swoim emerytalnym koncie i jak będzie wyglądała nasza przyszła emerytura wystarczy zalogować się na swoje konto na naszej platformie internetowej, potem wejść w „Panel ubezpieczonego”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.” – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Jeśli ktoś nie ma swojego indywidualnego konta internetowego, to w każdej chwili może je założyć. Może to zrobić w placówce ZUS lub przez internet wykorzystując konto bankowe lub profil zaufany.

Coroczna informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego udostępniana jest po przeprowadzeniu czerwcowej waloryzacji składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Można też sprawdzić, czy pracodawca odprowadził wszystkie należne składki.

Osoby, które w 2020 roku ukończyły 35 lat, mogą też zobaczyć symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Jest ona prezentowana w dwóch wariantach. Pierwszy zakłada, że ubezpieczony będzie dalej wykonywał pracę i odprowadzał składki aż do wieku emerytalnego. Drugi prezentuje wyliczenie w przypadku zakończenia w danym momencie aktywności zawodowej.

ZUS wygenerował również „informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Taki raport pozwala na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Dotyczy to osób, za które raport informacyjny został złożony w 2020 r.

Źródło: informacja prasowa ZUS

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...